Foto: BigstockPhoto

3. detsembril sai valmis Serbia gaasivõrku Bulgaaria gaasivõrguga ühendav gaasijuhe, teatas Serbia ungarikeelne internetiväljaanne „Magyar Szó".

Ühendatud gaasijuhtmevõrgustiku abil kavatsevad mõlemad riigid mitmekesistada oma energiaallikaid ja seeläbi suurendada oma energiajulgeolekut. Eriti oluliseks peab seda Serbia, kes loodab sealtkaudu saada suures koguses maagaasi Aserbaidžaanist.

Valmimispäeval oli ühendust oma silmaga kaemas ka Serbia kaevandus- ja energiaminister Dubravka Djedović Handanović. „Serbia-Bulgaaria interkonnektor on esimene suur energeetikaobjekt, mis õnnestus õigeaegselt – 12 kuuga – valmis saada. Töö ta kallal algas kõigest aasta eest, vahepeal ehitati valmis 109 kilomeetrit gaasijuhet koos nelja gaasirõhureguleerimis- ja mõõtmisjaamaga vastavalt Pirotis, Dimitrovgradis, Bela Palankas ja Nišis ning vahejaamaga Trupale asulas. Gaasijuhtme proovikäivitust on oodata nädala lõpupoole," ütles minister ajakirjandusele.

Djedović Handanović lisas, et Serbia oli allkirjastanud Bulgaaria ettevõttega „Bulgargastrans" lepingu nii gaasijuhtmeühenduse asjus kui ka pärastise varustamise asjus. Selle kokkuleppe kohaselt saab Serbia kõnealuse gaasijuhtme kaudu 2024. aasta algusest kuni 2026. aasta lõpuni igal aastal Aserbaidžaanist 400 miljonit kuupmeetrit maagaasi ning alates 2027. aastast võib see kogus kasvõi kolmekordistuda. 

45-aastasel Djedović Handanovićil on ülikoolidiplom rahanduse ja panganduse erialal. Kaevandus- ja energiaministrina töötab 2022. aasta sügisest, enne seda töötas 18 aastat panganduses, veel enne seda aga töötas ajakirjaniku ja suhtekorraldajana.

Serbia on viimastel aastatel teinud oma energiaga varustatuse parandamiseks koostööd teistegi naaberriikidega, ennekõike Ungari ja Horvaatiaga. 

Toimetas Tõnu Kalvet