Austraalia e-turvalisuse komissar Julie Inman Grant kutsus Maailma Majandusfoorumi Davose kokkutulekul üles inimõigusi "rekalibreerima".
Granti arust pole võimalik internetis vältida "vägivalda" kui ei piirata sõnavabadust ja kaitsta laste "väärikust" ilma minemata inimeste eraelu andmete kallale. Viimase juures on ilmselt mõeldud kommunistliku Hiina Rahvavabariigi tüüpi massandmekogumist ja lausjälgimist, nagu seda on Euroopa Liidu kavandatav inimeste erasuhtluse lausjälgimise programm.
"Me oleme jõudnud kohta, kus kõikjal suureneb polariseerumine. Kõik tundub äärmiselt binaarne, isegi seal, kus seda pole vaja. Ma arvan, et meil on vaja internetis toimuva valguses rekalibreerida kogu inimõiguste valdkond. Meil on valida sõnavabaduse ja ilmavõrgu vägivallast vaba olemise vahel, isiklike andmete privaatsuse, või laste väärikuse vahel," rääkis Austraalia e-komissar WEFi arutelupaneelil.
Ta jätkas mõttega, et "tehnoloogiasektorile tehtavate erandite aeg peab lõppema" ja tehnoloogiaettevõtted peavad hindama oma riske ning looma "digitaalsed turvavööd".
"Kui me istume täna oma autodesse, siis me arvestame sellega, et seal on turvavööd ja neil on ABS-pidurid. Kunagi sunniti need autotootjatele peale, mida nad ei soovinud teha ja täna on need osa rahvusvahelistest standarditest. Meie arust peab see tehnoloogilise erandlikkuse aeg lõppema. Meil on olemas toidu turvalisuse reeglid ja meil on tarbijakaitse seadused," rääkis Grant.
"Tehnoloogiaettevõtetel on vaja hinnata oma riske ja ehitada kaitsemehhanismid [oma teenustesse] sisse ning seda ennetavalt, mitte tagantjärele. Tuleks luua need digitaalsed turvavööd ja ehitada digitaalsed kaitsepiirded."
"Kui keegi ei vastuta ja puudub läbipaistvus, siis me nagu ignoreerime asjaolu, et inimeste kurjus on alati olemas. Millisel juhul peab küsima, kuidas me kahjusid heastame? Minu arust peame me täna nende küsimuste peale mõtlema," jätkas Grant.
WEFi teabelehekülg kirjutab Granti kohta: "Juliel on laiaulatuslikud kogemused MTÜ-tööstuses ja valitsussektoris. Ta on kaks aastakümmet töötanud avaliku poliitika ja e-turvalisuse ametikohtadel Microsoftis, Twitteris ning Adobe'is. tema karjäär algas Washington DCs, kus ta töötas valitsussektoris ja MTÜ-tööstuses, enne kui alustas tööd Microsoftis."
Toimetas Karol Kallas