Kidramees ja kambajõmmid eile El Salvadoris karavaniga USA poole põrutamas. Foto: Scanpix

Austria teatas eile taandumisest ÜRO rändeleppest, põhjendades sammu vajadusega kaitsta oma riiklikku suveräänsust.

Eelnevalt on detsembris ratifitseerimisele kuuluva dokumendi tagasi lükanud nii Ameerika Ühendriigid kui Ungari.

Nagu deklareerib ÜRO rändelepe, on massimigratsioon "vältimatu, vajalik ja ihaldusväärne," vahendab Breitbart.

Juba varasemalt hoiatas Austria kantsler Sebastian Kurz, et valitsus "vaatleb teatud punkte selles leppes väga kriitiliselt. Me teeme seetõttu kõik, et säilitada oma maa suveräänsus ning tagada, et Austria Vabariik võib otsustada migratsiooniküsimused ise."

Nagu kommenteeris leppega liitumisest keeldumist Austria asekantsler Heinz-Chrtistian Strache, "ei ole migratsioon inimõigus ega saa(gi) seda olla. Seetõttu ei või väita, et legaalsete ja illegaalsete migratsioonivoogude vahel ei tehta vahet."

Eeldatavasti taandub ÜRO leppest ka Poola, mille siseminister Joachim Brudziński ütles dokumenti kritiseerides, et "me tahame, et poolakatel oleks oma maal turvaline" elada.

Leppele allakirjutamisest keeldumist "ei välista" ka Tšehhi peaminister Andrej Babiš, kes näeb dokumenti kui teretulnud tööriista Euroopa Komisjoni ebausaldusväärsetes kätes.

"Euroopa Komisjonil ei tohi olla rohkem volitusi, kui liikmesriikide valitsustel," kommenteeris ta ÜRO dokumendi kontekstis.

Ning "migratsiooni definitsioon ei ole [ÜRO leppe tekstis] selline, nagu peaks olema," vahendab Babiši keelekasutust Voice of Europe.

"Dokumendile, mis annab käest meie suveräänsuse," ei kirjuta kohaliku meedia andmetel ilmselt alla ka Austraalia.

Jaak Madison: ÜRO rändelepe on oht sõnavabadusele (täiendatud)