Austria kantsler Sebastian Kurziga (paremal) näib nõustuvat Eesti peaminister Jüri Ratas (pahemal). Pealtvaataja rollis on Tšehhi valitsusjuht Andrej Babiš (keskel). Foto: Scanpix

Austria kantsler Sebastian Kurz kutsus Euroopa Liidu liikmeid blokeerima Aafrikast tulevaid aluseid.

"Me oleme mõlemad seda meelt, et Euroopa Liit ei saa lihtsalt lubada igal laeval silduda," ütles Kurz pärast Malta peaministri Joseph Muscatiga peetud telefonikõnet.

Nagu nähtub Austria riigikantselei pühapäevasest pressiteatest, näeb Kurz vajadust peatada migrante vedavad alused Euroopa Liidu välispiiril ning saata varjupaigataotlejad tagasi oma päritoluriiki või anda üle mõnele turvalisele riigile Aafrikas.

Kurzi ja Muscati kõne põhjustas Itaalia nõudmine, et Malta võtaks vastu 177 migranti laevalt Diciotti, ähvardades vastasel korral "eskortida need inimesed tagasi Liibüasse."

Malta on tulnukad tagasi lükanud.

Samal ajal on Tšehhi peaminister Andrej Babiš pannud Euroopale südamele saata tugev sõnum sellest, et kontinendi uksed on sulgunud.

"Meil tuleb selgeks teha, et meie oma inimeste julgeolek on meie kõrgeim prioriteet," ütles Babiš.

Viidates muuhulgas hiljutistele koordineeritud autosüütamistele Rootsis rõhutas Babiš, et "migratsioon on suur probleem ja see tuleb peatada."

"Esiteks tuleb meil saata selge signaal, et Euroopa on suletud ja et keegi enam tulla ei saa," jätkas ta. "Sõnum peab olema: "Jääge koju, me aitame teid seal.""

Miljardär tuletas Tšehhi ajakirjanikele meelde, et ta "läks poliitikasse selleks, et võidelda Tšehhi huvide ja meie julgeoleku eest."

Kurz tahab Austria, Saksa ja Itaalia "telge" illegaalse immigratsiooni vastu