Vanaproua tänavu kevadel küpsetistega Ashersi paragiärist välja astumas. Foto: Cathal McNaughton, Reuters/Scanpix

Põhja-Iiri kohus lükkas tagasi kristlastest pagarite palve tühistada süüdimõistev otsus tulenevalt nende keeldumisest ehtida homoaktivisti tellitud tort kirjaga "toetage homoabielu".

Nagu vahendab Belfast Telegraph, teatas homoaktivist Gareth Lee tookord, aastal 2014, et tundis end keeldumise tõttu alandatuna.

Perekond McArthuri pagaritöökoda Ashers on alati kinnitanud, et probleem polnud inimese, vaid sisuliselt poliitilise sõnumiga, mida neid taheti sundida edastama.

Aktivist Lee oli kohtuotsust kuuldes "väga tänulik" ja koges enda sõnutsi "leevendust".

Perekonna nimel kõnelenud Daniel McArthur väljendas omalt poolt kohtu otsuse suhtes "ülimat pettumust" ning rõhutas, et nende viisaka keeldumise karistamine "õõnestab demokraatlikku vabadust. See õõnestab veendumuste- ja usuvabadust. See õõnestab sõnavabadust."

McArthuri sõnutsi ei kaunistaks nad iial torte ka näiteks pornograafiliste piltide ega rõvedate sõnadega. Samuti "ei kaunistaks me torti põlastava sõnumiga homoseksuaalide kohta. Sest siis me ju toetaksime antud sõnumit."

Perekond peab õigusnõustajatega aru, kas jätkata kohtuteed, sest kulud ähvardavad kuhjuda üle jõu käivalt suureks.

Asheri omanikud Daniel ja Amy McArthur kohtuotsuse eel ajakirjanikele kõnelemas. Foto: Niall Carson, AP/Scanpix
Asheri omanikud Daniel ja Amy McArthur kohtuotsuse eel ajakirjanikele kõnelemas. Foto: Niall Carson, AP/Scanpix

McArthurid tänavad "kõiki neid paljusid inimesi, kes on meid toetanud ja on kõige selle keskel meie pärast palvetanud… See on olnud paras katsumus. Me täname Jumalat Tema ustavuse eest keset seda kõike."

Otsusest kuuldes kirjutas end homoseksuaalina määratlev Neil Midgley ajalehe The Telegraph veergudel, et on toimuvast sügavalt häiritud. Talle ei mahu pähe, et apellatsioonikohtu otsusega on nüüd homoseksuaalidele antud seaduslik õigus sundida pühendunud kristlasi homoaktivistide tellitud sõnumiga kooke küpsetama.

"Mina olen [selles küsimuses] kristlaste poolt," kirjutab Midgley, kelle hinnangul ei tohiks kedagi iial sundida selliseid asju tegema.

Tundes küll rõõmu Ühendkuningriigis kättevõidetud nn homoõiguste üle, on Midgley nördinud paljude homoseksuaalide ponnistuste pärast selle nimel, et kristlased – ja kõik, kes homoseksuaalidega eri meelt – nende õigustest ilma jätta.