USA asepresident Joe Biden ütles üleeile Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoğanile, et ameeriklased tunnevad türklaste vapruse ees suurt aukartust.
Silumaks suhteid Türgi islamistliku valitsusega mõistis Biden hukka juulikuise nurjunud riigipöörde kui "vägivaldse reetmise väikese inimgrupi poolt, kes olid vande all tõotanud kaitsta neidsamu inimesi, keda nad enda sõnul armastavad ja kellest nad hoolivad."
"Riigipöördekatse puudutas teie, türklaste südameid – kes te olete põhimõttekindlad, vaprad ja pühendunud," vahendab Bidenit PJ Media. "Ja ühe rahva jaoks, kes on niivõrd kaua võidelnud tõelise demokraatia kehtestamise nimel, oli see minu ja presidendi (Barack Obama – toim) perspektiivist ülim solvang. Seega on minu süda teiega ja mitte üksnes valitsusega, vaid Türgi rahvaga."
Olles kirjeldanud, kuivõrd sügavalt ta mõistab Türgi presidendi ja Türgi rahva tundeid antud olukorras, rõhutas Biden: "Ja seepärast, härra president – te tunnete mind juba mõnda aega – seepärast soovisin ma isiklikult siin viibida, ja president [Obama] palus mul isiklikult tulla siia teda esindama, et öelda teile ja kõikidele teie kolleegidele, kui väga, väga, väga kahju on minul ja presidendil ja Ameerika rahval nende kannatuste ja kaotuste pärast, mis teile osaks on langenud."
Biden jätkas: "Ameerika rahvas tunneb aukartust selle ees, kuidas teie kaasmaalased reageerisid ja kuidas teie isiklikult reageerisite – minnes internetti läbi, Facebooki vist, ma pakun – ma ei ole kindel, millist vahendit te kasutasite – kaasaskantava… või mobiiltelefoniga, õhutades oma rahvast tõusma, võtma tagasi tänavad, mitte lasta neil terroristidel, kelleks nad lõpuks osutusid, varastada nende eestkostjat, nende – seda, kes nad on."
Erdoğan kasutas türklaste tänavaile kutsumiseks FaceTime'i.
Riigipöördele järgnenud puhastus on puudutanud sisuliselt kõiki Erdoğani islamistliku valitsuse ilmalikke oponente. Kinni on võetud enam kui 40 000 isikut alates sõduritest kuni juristide ja pankuriteni. Arreteeritute seas on õpetajaid ja üks koomik.
Vaatlejate väitel hoitakse kinnipeetavaid ajutistes ulualustes. Neil puudub ligipääs kohasele õigusabile ning nad kannatavad peksu, vägistamiste ja nälja käes.