Joe Biden kõnelemas Müncheni Julgeolekukonverentsil 19.02.2021. Foto: Scanpix

Euroopa riigijuhtide poole pöördudes vabandas Joe Biden president Donald Trumpi välispoliitika pärast ja lubas, et Euroopa ja USA haaravad maailmas taas juhirolli.

"Ma saadan maailmale selge sõnumi: Ameerika on tagasi … me ei vaata tagasi, me vaatame koos edasi," vahendab Bideni Müncheni Julgeolekukonverentsil videosilla vahendusel peetud kõne Breitbart.

"Viimased neli aastat on olnud rasked, kuid Euroopa ja Ameerika Ühendriigid peavad oma kompetentsiga taas kord juhtrolli haarama," rääkis möödunud presidendivalimistel seninägematud 81 283 098 häält kogunud inimene.

Kuigi ta ei maininud oma kõnes ühtegi korda president Donald Trumpi, kurtis ta siiski Trumpi poolt väidetavalt Euroopa ja USA suhetele tehtud kahju pärast ning lubas pöörata kõik tagasi nii nagu oli.

"Ma tean, et mõned viimased aastad on meie transatlantilisi suhteid räsinud ja proovile pannud, kuid Ameerika Ühendriigid on otsustanud taas Euroopaga ühendused luua, teiega aru pidada, teenida tagasi meie usaldusväärse juhi positsioon," jätkas Obama aja asepresident. 

Oma sõnumis Euroopale lubas Biden teha koostööd Euroopa juhtidega, sealhulgas tema "suurte sõprade" ja "silmapaistvate juhtidega", nagu näiteks Saksamaa kantsler Angela Merkel.

"Lubage mul minema heita viimanegi kahtlusevari, Ameerika Ühendriigid lähedaselt meie Euroopa Liidu partneritega ja üle kontinendi asuvate kapitooliumitega," lubas ta. [Biden jättis sõnad lauses vahele.] 

Bideni sõnul ta hindab seda kui "kogu" Euroopa on ühendatud Euroopa Liidu alla ja nimetas ühise eesmärgina ühinemist võistlejate, nagu Venemaa ja Hiina, vastu.

"Konkurents Hiinaga saab olema karm," kinnitas demokraat. "See on see, mida ma ootan. See on see, mida ma tervitan."

Euroopa ja Ameerika Ühendriigid peavad "selge pilguga" panustama riikide raha tulevikku ja USA riigijuht lubas tegutseda ohtude, nagu näiteks kliimamuutused, ärahoidmise nimel.

Ta hoiatas samuti Venemaa ohu eest ja nimetas tähtsa eesmärgina Ukraina kaitsmist naabri sissetungi eest.

"Venemaa poolt tulevad väljakutsed on Hiinast erinevad, kuid nad on sama reaalsed," rääkis Biden.

Toimetas Karol Kallas