Hunter ja Joe Biden. Foto: Scanpix

USA presidendikandidaadi Joe Bideni poeg Hunter tunnistas avalikult, et võimud uurivad teda võimalike maksukuritegudega seonduvalt, vahendab Reuters. Seega on leidnud kinnitust algselt juba novembris väljaandele Sinclair lekitatud info. Märkimisväärse hilinemisega on algselt vandenõuteooriaks tembeldatud teemat asunud kajastama isegi CNN.

"Võtan olukorda väga tõsiselt, aga olen kindel, et professionaalne ja objektiivne uurimine tõestab, et olen oma asjaajamises järginud seadusi ja olnud korrektne," sõnas Hunter Biden pressiteates. Ta märkis lisaks, et on kasutanud professionaalsete maksunõustajate abi.

CNN kirjutab aga oma allikatele tuginedes, et juba 2018. aastast kestnud uurimine pandi valimisperioodiks pausile, et mitte valimisi mõjutada – seda näevad nimelt ette USA justiitsministeeriumi eeskirjad. Bidenit uurivad koostöös FBI, USA maksuamet ja föderaalsed prokurörid.

CNNi teatel uurivad võimud muuhulgas seda, kas Biden ja tema äripartnerid on välisriikide, sealhulgas peamiselt Hiinaga äri ajades rikkunud maksu- ja rahapesuseadusi. Sealjuures on osas tehingutest olnud kaasatud isikuid, keda kahtlustatakse Hiina heaks luuramises.

CNN on seni püüdnud teemat summutada

Laias laastus kordab CNN Sinclairi ja erinevate parempoolste väljaannete poolt juba novembris avalikustatud infot, lisades mõningaid detaile. Kurioossel kombel avaldas Project Veritas hiljuti oktoobri keskpaigast pärineva CNNi konverentskõne, kus muuhulgas on kuulda, kuidas väljaande juhtkond käsib ajakirjanikel Bideneid puudutav info maha vaikida.

"Loomulikult ei lähe me kaasa (samal päeval avaldatud – toim.) New York Posti looga Hunter Bideni kohta," rääkis pealtkuulatud kõnes CNNi poliitikateemade juht David Chalian. "Kirjutame edasi sellest, et tegu on sama asjaga, mille eest president (Trump – toim.) ametist tagandati…sama asi, mida Senati komiteed juba uurisid ning jõudsid järeldusele, et Joe Bideni suhtluses ukrainlastega polnud midagi ebakohast."

Chaliani väide oli aga raskelt eksitav – Posti loos avalikustati hulk uut infot, mida Senatil polnud. Muuhulgas avaldas Post kahtluse, et Joe Biden oli kohtunud Ukraina gaasifirma Burisma tippjuhiga.

Oktoobri lõpus, kui Hunter Bideni endine äripartner Tony Bobulinski omapoolsete paljastustega välja tuli, keelas teema kajastamise ära CNNi juht Jeff Zucker isiklikult. "Mis puudutab Breitbarti, New York Posti ja Fox Newsi Hunter Bideni "jäneseurgu", millest ilmselt keegi väljaspool seda maailma aru ei saa – Wall Street Journal teatas, et Joe Bidenil polnud Hiina diiliga seost. Ja ma usun tõepoolest Wall Street Journalit rohkem, kui New York Posti," teatas Zucker.