Joe Bideni vaktsineerimisest 21. detsembril tehti teleshõu. Foto: Scanpix

Tõenäoliselt Ameerika Ühendriikide presidendiks saav demokraat Joe Biden hoiatas, et Covid-19 pandeemia “mustemad päevad” on alles ees ja kutsus kongressi üles järgmise aasta alguses koostama uut massiivset abikava.

“Meie mustemad päevad Covidi vastases võitluses on alles ees, mitte juba möödas,” vahendab lähisugulaste korruptsiooniskandaalides sipleva Bideni sõnu Bloomberg.

Oma koduosariigi Delaware’i suurimas Wilmingtoni linnas antud pressikonverentsil rääkis Biden, et riik peab toetama osariikide ja kohalikke omavalitsusi, mis on kaotanud pandeemia ajal oma sissetulekud ning samuti pakkuma järgmist majandusliku ergutamise paketti.

“Kongress tegi sel nädalal oma töö ära [võeti vastu 900 miljardi dollariline abipakett] ja ma pean paluma, et nad teeksid seda ka järgmisel aastal,” rääkis Barack Obama Valge Maja aja asepresident.

Kui endiselt asepresidendilt uuriti, kui suur tema arust järgmine majanduse ergutamise pakett olema peaks, keeldus Biden sellele küsimusele vastamast. Tema sõnul pole keegi USA ajaloos suutnud “täpselt ennustada, mida kongress tegema hakkab”.

“Ma ei saa midagi kinnitada, kuid ma võin teile rääkida, mida ma ootan,” teatas ta.

Bideni sõnul ootab ta, et Kongress annaks piisavalt raha selleks, et vaktsineerida 300 miljonit ameeriklast, tagaks töötutele abirahad, kehtestaks kodudest välja tõstmise moratooriumi, maksaks kinni eesliini töötajate kaitsevarustuse ja et saaks maksta rohkem otsetoetuseid.

Endise asepresidendi sõnul usub ta, et tema ettepanekuid toetavad nii demokraadid kui vabariiklased, sest ameeriklased näitasid valimistega, et nad ootavad seadusandjatelt “parteijoonte ületamist ja rahvuslikes huvides üleparteilist koostööd”.

Käesoleval nädala esmaspäeval võttis USA kongress vastu riigi ajaloo suuruselt teise, 900 miljardi dollari suuruse, majanduse päästekava.

Eraldatud raha eest rahastatakse nii valitsusasutuste tegevust kuni käesoleva rahandusaasta lõpuni, kuid ka abistatakse väikeettevõtteid, toetatakse töötustoetuste maksmist ja suurem osa ameeriklastest saavad 600 dollarit. Samuti toetatakse veel koole, lennuettevõtteid ja vaktsiinide jaotuskava.

Tänaseks on Ameerika Ühendriikides registreeritud 18 miljonit Covid-19 juhtu ja väidetavalt on 321 000 surma üheks tunnuseks olnud Covid-19 nakkus.

Eelmisel nädalal alustati USA-s inimeste massvaktsineerimisega. 78-aastane Biden vaktsineeriti möödunud esmaspäeval telekaamerate ees. Tõenäoliselt asepresidendiks saav Kamala Harris vaktsineeritakse järgmisel nädalal.

Tuntud vabaühenduse Juridical Watch juht Tom Fitton säutsus Bideni “mustade päevade” ähvarduse peale: “#coronavirus kriis on ammu läbi … kuid ometigi jätkub hirmu külvamine, et õigustada vasakpoolsete võimu anastamisi.”

Toimetas Karol Kallas