Foto: Biden Cancer Initiative

Ameerika Ühendriikide maksuandmetest selgub, et Joe Bideni väidetavalt vähiravi otsimisega tegelev heategevusühing kulutas enamuse annetustest töötajate palkadeks ja ei kulutanud mitte midagi vähi ravivõimaluste uuringutele.

The Biden Cancer Initiative (Bideni vähi algatus) ühingu asutasid 2017. aastal Joe Biden ja tema naine Jill Biden. Ühingu eesmärgiks on väidetavalt leida lahendusi, mis "kiirendaksid vähi ärahoidmise protsessi" ja aitaksid leida ravi. Esimese kahe tegevusaasta jooksul pole Bidenite vähiühing andnud pennigi ühegi teadusuuringu jaoks, kuid on samas maksnud miljoneid USA pealinnast Washington DC-st palgatud töötajatele, vahendab NYPost.

Vähiühingule annetati 2017. ja 2018. majandusaastal kokku 4 809 619 dollarit. Sellest 3 070 301 kulutati palkade maksmiseks. Ühingu president Gregory Simon sai näiteks vahemikus 1.07.2018–30.06.2019 palka kokku 429,850 dollarit, selgub The Biden Cancer Initiative'i viimastest maksuanmetest. Võrreldes 2017. aastaga, kui Simon teenis 224 539 dollarit, tõusis tema palk ühe aastaga ligi kaks korda.

Simon on suure ravimiettevõtte Pfizer üks endistest juhtidest, pikka aega töötanud rahvatervisetööstuse lobistina ja juhtis Barack Obama ajal Valge Maja vähi rakkerühma.

Teine Bidenite vähiühenduse töötaja, Danielle Carnival, endine Obama vähialgatuse Cancer Moonshot Task Force (Vähi superprojekti rakkerühm) personalijuht sai 2018. aastal palka 258 2017 dollarit.

Ühing kulutas samal aastal 56 738 dollarit konverentsidele ja 59 356 reisimisele. Järgneval aastal kasvasid reisikulud 97 149 dollarini ja konverentsidele kulutati 742 953 dollarit.

Kummalgi aastal pole Bidenite vähiühingu eelarvest eraldatud ühtegi dollarit ühingu väidetava eesmärgi päraseks teadustööks.

Bidenist sai Obama ajal Valges Majas töötades vähi "Moonshoti" rakkerühma juht peale seda kui tema poeg Beau Biden 2015. aastal ajukasvaja tõttu elust lahkus. Kui Biden Valgest Majast lahkus, siis asutas ta oma vähiühingu, et jätkata "kiireloomuliste" lahenduste otsimisega vähi ravimiseks, väidetakse ühingu asutamist tutvustavas pressiteates.

Biden kutsus ühingus osalema juhtivad onkoloogid ning vähi üle elanud kuulsused, nagu näiteks levimuusikakollektiivi Black Eyed Peas liikme Jimmy Gomezi.

Kui Biden astus valimisvõitlusesse, siis loobus ta oma vähiühingu juhtimisest. Kuigi see on veel vormiliselt tegutsev, rääkis Simon 2019. aastal, et kui Biden peale kahte aastat ühingu juhtimisest loobus, on see kaotanud oma konkurentsieelise.

"Me üritasime hakkama saada, kuid meie missiooni täitmisele vajaliku tähelepanu leidmine muutus [peale Bideni lahkumist] järjest raskemaks," rääkis Simon 2019. aasta juulis uudisteagentuurile AP. 

Toimetas Karol Kallas