Maailma Majandusfoorumi president, endine Norra välisminister Børge Brende intervjueerib Bill Gatest 19.01.2022. Pilt: WEFi ülekande ekraanitõmmis

Bill Gates esines kolmapäeval 19. jaanuaril Maailma Majandusfoorumi virtuaalsel kokkusaamisel avaldusega, milles väitis, et selleks, et keskmise jõukusega riigid muutuksid vajalikul määral "roheliseks", tuleb kõigist saastavatest tööstusharudest lahti saamiseks kehtestada rängad heitmemaksud. 

Gates kuulutas [alates 32:43], et "rikkad riigid peavad mängima keskset rolli rahastades nii teadus ja arendustegevust kui kehtestades vajalikke poliitikaid. Mõnel juhul tuleb süsinikumaksude abil suunata puhaste toodete nõudlust."

Ta jätkas: "Ainult nii, kui me teeme seda agressiivsel viisil [kehtestades heitmemakse], saab tuua majanduslikud kulud niivõrd alla, et me saame pöörduda keskmise jõukuse tasemega riikide poole ja öelda "hea küll, nüüd te peate kogu oma tsemenditööstuse ümber tegema; te peate ümber tegema kogu oma terasetööstuse.""

"Ettevõtete hulk, kes selliste asjade kallal töötavad [kuidas terase ja tsemeditööstust ümber teha], on väga vaimustav," kinnitas Gates.

Ta kurtis, et paljud neist ettevõtetest kukuvad läbi, kuid kinnitas, et "ainult mõistlik arv, mõned kümned, neist ettevõtetest peavad mingite tulemusteni jõudma ja siis me saame nende tegevust kiirendada."

2020. aastal avaldas Maailma Majandusfoorum tulevikunägemise, milles näiliselt õnnelikud inimesed kuulutavad:

Tere tulemast aastasse 2030. Tere tulemast minu linna – või peaksin ma ütlema "meie linna". Ma ei oma mitte midagi. Mul ei ole autot. Mul ei ole maja. Mul ei ole kodumasinaid ega isiklikke riideid."

Samas ei kipu Gates ja teised ise selliste "mitte midagi omamise" ja neljanda tööstusrevolutsiooni/Suure Lähtestamise juhiste järele käima. 2021. aasta alguses avaldas majandusväljanne Forbes uudise, millest selgub, et Gates on Ameerika Ühendriikide suurim põllumaa omanik. 

Teiselt poolt on avaldatud ohtralt inimeste mõtlemist suunavaid lugusid sellest, kuidas planeedi päästmise nimel peavad inimesed kolima 10–20 ruutmeetritesse majakestesse või kapselelamistesse.  

Toimetas Karol Kallas