Ühendkuningriigi Northamptoni Ülikool määratles George Orwelli maailmakirjanduse tippu kuuluva ulmeromaani "1984" ohtlikuks raamatuks, kuna selle sisu võib üliõpilaste jaoks olla "solvav ja ärritav".
Düstoopilises "1984" käsitleb Orwell muuhulgas teemat, kuidas totalitaarses riigis käiakse ringi faktide ja tõega. Kui suurema osa inimeste jaoks on raamatu näol tegemist hoiatusega totalitarismi eest, siis Northamptoni Ülikool pidas kursusel "Konstrueeritav identiteet" osalevaid üliõpilasi vajalikuks hoiatada raamatus leiduva liiga otsekohese materjali eest, vahendab Breitbart.
Ülikool reklaamib "Konstrueeritav identiteet" kursust kui kirjanduse ja poeesia õppekava, milles valdkonda vaadeldakse läbi feminismi, postmodernismi ja postkolonialismi prisma. Kursus keskendub peamiselt "identiteetide konstrueerimisele teemade ümber, nagu rass, klass, sotsiaalne sugu ja seksuaalsus".
Telekanali GB News saatejuht Calvin Robinson, kes on endine õpetaja, nimetas "1984" ohtliku kirjanduse hulka liigitamist "absurdseks":
"1984" peaks olema väljamõeldis, kuid tänasel päeval paistab rohkem tegemist olevat käitumisjuhistega. Selle tõttu pole imeks pandav, et ühiskonna ülemised ešelonid üritavad seda raamatut tsenseerida.
Ülikoolid on kaotanud oma kollektiivse mõistuse. Kui keegi läheb ülikooli, siis peaks see tema jaoks olema aeg avastusteks ja avatud aruteluks. Täna tundub, et kõik üliõpilased soovitakse mässida pehme villa sisse ja "kaitsta" neid erinevate/solvavate arvamuste eest. See on absurdne.
Orwell pole ainukene autor, kes on Northamptoni Ülikoolis tsensuuri küüsi langenud. Sama saatus on tabanud teiste hulgas Briti koomiksi "V nagu veritasu" autoreid Alan Moore'i ja David Lloydi, Samuel Beckettit näitemängu "Lõppmäng" ning Jeanette Wintersoni raamatu "Sexing The Cherry" eest, mida ülikooli inglise keele teaduskond peab "solvavaks ja häirivaks".
Samal ajal kui ülikool tegeleb "absurdse" raamatute ärkliku tsenseerimisega, pakub see "mitmekesisuse grante", kus üliõpilased saavad taodelda toetust "mitmekesise", "mustade naiste kirjanduse", "töölisklassi ilukirjanduse" ja "LGBTQ+ esindava" kirjanduse õppimiseks.
Ülikooli kõneisik kaitses raamatute tsenseerimise otsuseid:
Kuigi see ei ole Ülikooli ametlik poliitika, võime me hoiatada üliõpilasi sisu eest, mis on seotud vägivalla, seksuaalse vägivalla, koduvägivalla ja enesetappudega. Me hoiatame kursustel osalejaid, et osaliselt võivad kasutatavad tekstid olla väljakutsuvad.
Northamptoni ülikool pole esimene Briti institutsioon, mis üritab George Orwelli loomingut tsenseerida. Briti Rahvusraamatukogu pani 2020. aastal Orwelli "häbinimekirja", kuna ühel tema vana-vanaisal olid kunagi ühel Kariibi mere saarel orjad. Rahvusraamatukogu tegi seda vaatamata asjaolule, et Orwell ise oli innukas antiimperialist, kes oma teostes astus järjekindlalt välja totalitarismi vastu.
Toimetas Karol Kallas