Rusikaga vehkiva patsiendi süstimine Pfizer/BioNTech vakstiiniga Londonis 18.08.2021. Foto: Scnapix

Ühendkuningriigi Oxfordi ülikooli teadlaste poolt läbi viidud uuring näitab, et Pfizeri ja AstraZeneca Covid-19 vaktsiinide tõhusus kuhtub märkimisväärselt juba üheksakümne päevaga.

Pfizeri ja AstraZeneca vaktsiinide, mida on Ühendkuningriigis inimestesse süstitud kõige suuremas mahus, Covid-19 Delta variandi vastase tõhususe näitajad langesid kolme kuuga vastavalt 75 ja 61 protsendini, vahendab GBNews

Uuringuga tuvastati samuti, et kahe Pfizer-BioNTechi või AstraZeneca vaktsiini doosiga vaktsineeritud inimesed annavad Covid-19 delta varianti tõhusamalt edasi kui Covid-19 varasemaid versioone.

Uuringus analüüsiti kolme miljonit nina- ja kurgukaabet, mida koguti üle Ühendkuningriigi inimestelt 90 päeva peale nende teist vaktsiinidoosi.

Kaks nädalat peale nimetatud vaktsiinide süstimist on nende tõhusus väidetavalt Pfizeri vaktsiini puhul 85 ja AstraZenecal 68 protsenti.

Teadlased eeldavad, et 4–5 kuu jooksul muutuvad kõnealused vaktsiinid ühevõrra vähemtõhusaks.

Viidatud tõhususe langemise numbrid on "keskmised". Üle 35-aastaste inimeste puhul on tõhususe langus teadlaste sõnul "hulga märkimisväärsem", kuid täpsemaid vahemikke nad ei täpsustanud.

Eesti Vabariigi Covid-19 kriisi teabelehekülg kriis.ee väidab Pfizeri vaktsiini kohta, et see on 95 protsenti tõhus.

Hiljuti langetas Ameerika Ühendriikide ravimiamet CDC Covid-19 vaktsinide tõhususe lävendi nende mõju kuhtumise põhjusel pea viiekümne protsendini.

Toimetas Karol Kallas