FDA peakorter Marylandi osariigi Winter Oak linnas. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet langetas juuni lõpus Covid-19 vaktsiinide tõhususe nõude viiekümne protsendini. Mahukast teadusuuringust selgub, et uute Covid-19 mutatsoonide tõttu on näiteks Pfizer/BioNTechi vaktsiini tõhusus langenud 42 protsendini.

Immunoloogia- ja viroloogiateadlased on mures kui kiiresti Covid-19 vastased vaktsiinid heaks kiideti. Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiamet (Food and Drug Administration; FDA) 30. juunil üllitatud juhistes anti teada, et uute vaktsiinide heakskiitmiseks on edaspidi vaja, et see oleks platseebost 50 protsenti tõhusam, vahendab eluteaduste tööstuse uudistekanal Biospace.

Kaheksandal augustil avaldas Ameerika Ühendriikide tunnustatud Mayo Kliinik 50 000 osalejaga mahuka uuringu, millest selgus, et kahe lääneriikides turul oleva vaktsiini – Moderna ja Pfizer/BioNTech toodete – tõhusus on uute Covid-19 tüvede tõttu märkimisväärselt langenud. Moderna vaktsiini tõhusus langes võrreldes 2021. aasta alguse 86 protsendiga 76 protsendi peale. Samal perioodil langes Pfizer/BioNTech vaktsiini toimevõime 76 protsendilt 42 protsendini. Uuringus väidetakse, et mõlemad vaktsiinid aitavad veel ära hoida Covid-19sse haigestumise korral haiglasse sattumise, kuid neil, kes on ennast vaktsineerinud aasta alguses, võib-olla vajalik teha nõndanimetatud võimendav süst (booster shot), kirjutab Reuters.  

FDA uued reeglid pole erialaspetsialistide jaoks ilmselt üllatavad, sest alates 2010. aastast on hooajalise gripi vastu suunatud vaktsiinide tõhusus kõikunud 19 ja 60 protsendi vahel.

Paljud valdkonna teadlased ja nende loodud epideemiate mudelid osutavad, et vaktsiin selleks, et sellest oleks viiruse leviku peatamiseks abi, peab olema toimekas vähemalt 70 protsendi ulatuses ja üheksakümne (90) päeva jooksul alates haiguse vallapääsemisest tuleks sellega ära vaktsineerida vähemalt kuuskümmend (60) protsenti elanikkonnast. 

Hiinas läks olukord Covid-19ga kriitiliseks 2019. aasta lõpus, Euroopasse ja Põhja-Ameerikasse jõudis haigus 2020. aasta alguses.

Viidatud mudelite kohaselt on jutt, nagu vaktsineerimisest oleks "karjaimmuunsuse" saavutamiseks midagi abi, olnud algusest peale vale. Süüd, miks Covid-19 viirus jätkuvalt levib ja muutub üha jõulisemaks, üritatakse veeretada inimeste kaela, kes ei ole valmis emaüsas tapetud laste kudede otsas ja/või seninägematu kiirusega välja aretatud eksperimeteerimisjärgus rohtusid kasutama. Nagu näitab Gibraltari ja Islandi statistika, siis pole kolmanda "laine" vältimiseks abi ka massivaktsineerimisest.

WHO nõuab vaktsiinide tunnustamiseks, et see tagaks aasta jooksul vähemalt 70 protsendise kaitse ja peale seda poole aasta jooksul oleks tõhusus üle 50 protsendi.

Tänase päeva seisuga on maailmas heaks kiidetud 21 Covid-19 vaktsiini ja viimases, kolmanda astme katsete järgus on lisaks 41 vaktsiini.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul pole ükski vaktsiin 100 protsenti tõhus, kuid mõnede vaktsiinide – nagu näiteks leetrite- ja rõugevaktsiini puhul – puhul küündib toime 85–95 protsendini.

FDA komissar Stephen Hahn on optimistlik, et eeloleval sügisel on kasutada peale vaktsineerimise veel uued ravilahendused nagu taastav plasma (convalescent plasma) ja monoklonaalsed antikehad.

Seda, et kõigi Covid-19 vaktsiinidega süstitud inimesed võivad uuesti haigestuda, osutab fenomenile, mida tuntakse vaktsiinide "lekkimise" nime all. Mitmed teadusuuringud osutavad, et lekkivad vaktsiinid teevad viirushaigused kurjemaks.

Ühe mRNA vaktsiinide leiutaja, Robert Malone'i, sõnul ei pruugi kiiresti muteeruvate viiruste, nagu seda on gripi- ja koroonaviirused (n Covid-19), vastu vaktsineerimisest olla väga tolku, sest need võivad põhjustada nähtuse, mida nimetatakse antikehadest tingitud viiruse võimendumiseks (antibody dependent enchantment, ADE). 

Stabiilsete viiruste, nagu seda on leetrid ja rõuged, vastu on vaktsineerimisest abi. 

Malone'i soovitab, eriti kui peaks osutuma tõeks mõnes uuringus selgunud asjaolu, et vaktsineeritud inimeste viiruskoormus on sama või suurem kui vaktsineerimata inimestel, igasugune vaktsineerimine Covid-19 vastu kiiremas korras lõpetada.

Iisraeli statistika lubab oletada, et loomulik immuunsus – mis saavutatakse haiguse läbipõdemisega – on tänaste vaktsiinidega võrreldes Covid-19 uute tüvede ja uute nakatumiste vastu 40 korda tõhusam.

Augusti alguses teatas FDA, et septembri alguses antakse Pfizer/BioNTech vaktsiinile loodetavasti lõplik heakskiit.

Toimetas Karol Kallas