Suur osa Islandi Covidi juhtumitest on seotud pealinna Reykjaviki ööeluga. Foto: Wikipedia

Vaatamata asjaolule, et seitsekümmend protsenti Islandi elanikest on täielikult vaktsineeritud, levivad saareriigis Covidi juhtumid seninägematu kiirusega ja seda eelkõige nooremate inimeste seas. Gibraltaril on vaktsineeritud 100 protsenti täisealistest kodanikest, millest hoolimata on seal hetkel maailma kõrgeim juhtumite osakaal.

Islandi Tsiviilkaitse juhi Víðir Reynissoni sõnul levib Covid-19 riigis täna kiiremini kui kõigi eelmiste lainete ajal. Esmaspäeval 26. juunil registreeriti uusi juhtumeid 71. Eelmisel nädalal otsustasid Islandi võimud karmistada viiruse leviku piiramiseks piiriületusreegleid, kuid riigisiseste piirangute osas pole seisukohta veel võetud, vahendab Iceland Review.

Aktiivseid juhtumeid on hetkel 612, kellest kaks on raskes seisus. Neljapäeva 22. juuli seisuga oli juhtumeid 223, kellest 100 olid vanuses 18–29 eluaastat ja 47 30–39 aastat vanad. See tähendab, et "aktiivsetest juhtumitest" ligi kaks kolmandikku oli 18–39 aastaste inimeste seas.  

Islandi peaepidemioloog Þórólfur Guðnasoni sõnul on enamus juhtumitest seotud kas Reykjaviki ööeluga või grupi kohalikega, kes käisid Londonis UEFA jalgpallimatši vaatamas. Juhtumeid on mitmest Covidi variandist, mis Guðnasoni sõnul osutab, et riiki on tulnud suur hulk nakatunud inimesi.

Kohalikud eksperdid pole rahul olukorraga, kus juhtumid kasvavad vaatamata kõrgele vaktsineerituse tasemele. Islandi elanikest on täielikult vaktsineeritud 68,17 protsenti (22. juuli seisuga) ja lisaks 4% on osaliselt vaktsineeritud. Kui suurem osa vaktsineeritud inimeste juhtumitega kaasnevad kerged sümptomid, siis üks vaktsineeritud "juhtum" on määratud haiglasse.

Þórólfuri sõnul kohalikud, kes on vaktsineeritud Jansseni (Johnson & Johnson) vaktsiiniga, saavad lisaks ilmselt veel ühe süsti. Teise Jansseni doosiga vaktsineerimisega alustatakse augusti keskel kui töötajatel lõpeb suvepuhkus. Jansseni vaktsiini puhul väidetakse, et piisab ühest doosist.

Riigisiseste piirangute teemal langetatakse otsus jooksvalt vaadates kas ja kui palju raskeid juhtumeid esineb.

Esmaspäeval 26. juulil teatas Island, et kõik riiki saabujad, sealhulgas vaktsineeritud ja haiguse läbi põdenud inimesed, peavad näitama ette viimase 72 tunni jooksul tehtud negatiivse PCR- või antigeenide (RAT) kiirtesti tulemuse.

Covid-19 juhtumite arv on meeletu kiirusega kasvamas ka Gibraltaril. 30. aprilli seisuga said seal vaktsineeritud kõik täisealised kodanikud. 26. juuli seisuga on riigis 335 aktiivset juhtumit, mis elanikkonna suurust arvestades (ca 34 000 inimest), on hetkel maailma kõrgeim näitaja. 80 protsendi juhtumite puhul – mis on sama määr kui Islandil – on inimesed vaktsineeritud.

Gibraltari juhtumite graafik. Allikas: worldometers.info

Toimetas Karol Kallas