Samal päeval kui Venemaa vanglas suri Aleksander Navalnõi, karistas Ameerika Ühendriikide demokraadist kohtunik Donald Trumpi "kuritöö" eest, milles pole kannatajaid, ligi poole miljardi dollariga.
Ameerika Ühendriikide suurlinna New Yorki Manhattani linnaosa ülemkohtu demokraadist kohtunik Arthur Engoron karistas ainuisikuliselt, ilma vandekohtut kokku kutsumata, Donald Trumpi ja tema ettevõtteid väidetava rahapettuse eest ligi 464 miljoni dollariga.
355 miljoni dollariga karistati Trumpi pettuse teel kasumi teenimise (disgorgement) eest. Lisaks määrati Trumpi organisatsiooni "kasumile" enne kohtuotsust kogunenud kasvik üheksa protsenti aastas, mis kokku moodustab rohkem kui 98 miljonit dollarit.
Lisaks keelati Trumpil järgnevaks kolmeks aastaks ära igasuguse äritegevuse juhtimine New Yorki osariigis.
Demokraadist New Yorki prokurör Letitia James, kelle karjääri mitmeid ametisse valimise kampaaniaid toetas märkimisväärsete summadega George Soros, soovis süüdistuses Trumpi karistamist 370 miljoni dollariga ja osariigi eluaegse ärikeeluga.
Jamesi sõnul valetas Trump oma varade väärtuse tegelikust suuremaks, tänu millele sai soodsamalt laene ja kindlustuslepinguid ning teenis nii sadade miljonite dollarite ulatuses "kuritegelikku kasu".
Korporatiivne meediakanal CNBC kirjutas uudise esialgses versioonis, et Ergoron oli juba enne kohtupidamise algust otsustanud, et Trump on selles kohtuasjas süüdi suuremahulises pettuses. Lihtsamalt seletades tegid Trumpi kaitsjad tühja tööd, sest otsus oli ette ära langetatud.
Pettuse tõestamiseks hinnati näiteks Trumpi koduks oleva golfiklubi Mar-a-Lago, mis asub ühes maailma kallimas kinnisvarapiirkonnas, väärtuseks 18 kuni 26 miljonit dollarit. New Yorki Trump Toweri väärtuseks hindas kohus 540M$ ja linna lähistel asuva Seven Springsi mõisa ning maavalduse hinnaks 30 miljonit dollarit. Trumpi organisatsioonis on nimetatud kinnisvara arvel auditeeritud numbritega vastavalt 426–512M$, 735M$ ja 261–291 miljonit dollarit.
Trumpi "kuriteol" pole kannatajaid, sest kohtus selgitas eksperttunnistaja, et üksi pank ei anna laenu, ega kindlustusettevõte ei tee lepingut ainult laenusaaja või kindlustaja sõna peale.
"Teadlikud eraõiguslikud osapooled said kõnealustest lõpetatud tehingutest märkimisväärset kasu. Seega ei ole võimalik, et kedagi karistatakse ainult New Yorki peaprokuröri peas aset leidnud "pettuse" eest," leiavad Trumpi advokaadid.
Trump lubas otsuse edasi kaevata, kuid otsuseni jõudmine võtab tõenäoliselt mitmeid aastaid ja ainuüksi kaebuse riigilõiv ulatub miljonitesse dollaritesse. Lisaks määras kohus Trumpi ettevõtetele vaenuliku audiitori, kelle töö eest on organisatsioon pidanud maksma üle 2,5 miljoni dollari.
Toimetas Karol Kallas