New York Timesi taskuhäälingu saates The Daily paljastasid saatejuhid laste ning noorte sootüsistamisega kaasnevaid õuduseid. Saate sisu lahkab konservatiivse portaali The Federalist kolumnist Eddie Scarry.
Kõik inimesed, keda ei häiri nõndanimetatud "veidrikest" (queer) aktivistide tegevus, kes ärgitavad lapsi seadma küsimuse alla oma sugu, keerama hormoonitablettidega jäädavalt untsu oma kehakeemia ja isegi sandistama oma genitaale, peaksid kindlasti kuulama New York Timesi 20. aprilli taskuhäälingu saadet The Daily.
Kui saates räägitu kedagi ei vapusta, ega täida õudusega, siis on kõik läbi ja koletised on võitnud. Kõnealuses taskuhäälingusaates, mis kannab pealkirja "Kui Texase osariik astus soomuutmise ravi vastu", astuvad üles omasooihar ema ja tema 17-aastane, meheks saada üritanud tütar Grayson.
Grayson rääkis, kuidas ta lapsena kannatas raske depressiooni käes, kuid tema seisund paranes kui üks tema sõpradest avalikustas, et ta on soo poolest "rohkem kui ainult mees või naine" (mittebinaarne; non binary). Mille peale hakkas Grayson uurima "soomuutmise" teemat. Ta rääkis, et puberteediea saabudes ta kartis, kuidas kasvavad rinnad ja laiemad puusad tekitavad olukorra, kus inimesed ei pea teda enam "mehelikuks", ega poisstüdrukuks (tomboy), milline ta kogu aeg oli olnud.
Grayson rääkis lõpuks ema Holly'ile, et ta peab ennast meheks. Holly oli alguses pisut ehmunud, kuna ta pidas enda sõnul senini oma tütart lihtsalt "homoseksuaalse naise seksuaalse vahekorra meesosatäitjaks" (butch lesbian).
Millest hoolimata leidis Holly Texases ühe meditsiiniasutuse, mis nõustas ja "tuvastas sugu" lastel, kellel ilmnesid soodüsfooria tunnused. Ta viis oma tütre sellesse kliinikusse.
Grayson oli suure osa puberteedist juba läbinud ja nii olid tema jaoks välistatud tabletid, mis takistaksid tema keha muutumist loomulikult naiselikuks (mis on üks levinumatest laste "raviviisidest" "sugu tuvastavate" arstide poolt). Selle asemel kirjutati talle välja ained, mis tõkestasid tema keha östrogeeni loomist ja kasvatasid testosterooni taset. Tema hääl muutus jämedamaks ja näole hakkasid kasvama karvad – mis on selliste manipulatsioonide pöördumatud tagajärjed, mida tunnistavad nii Grayson kui tema ema.
"Kuid alati on võimalik teha elktrolüüsi- ja laseriprotseduure," kirjeldas resigneerunult naerdes olukorda Holly.
Timesi ajakirjanik Azeen Ghorayshi kirjeldas selle peale soodüsfoorias lastevanemate muresid, kelle laste peal hormoonidega eksperimenteeritakse. Täpsemalt tekitab muret jäädav luude hõrenemine ja võimalus, et tulevikus ei saada lapsi. Ghorayshi tunnistas, et võimalikud on mõlemad.
"Meil ei ole palju andmeid, mis juhtub sootüsistamise läbi teinud laste luude tihedusega pikema aja jooksul," rääkis ta. Lastesaamise kohta ütles ajakirjanik, et "teadus on alles lapsekingades", kuid juba on kinnitust leidnud kahtlused, et inimese loomuliku arengu peatamise ja selle suunamisega vastassuunas, võidakse sekkuda inimese muna- ning seemnerakkude täisealiseks saamisesse. Pikaajalised uuringud selles vallas on Ghorayshi sõnul alles algusjärgus.
Koomiliselt, samas masendust tekitavalt, pakkus Ghorayshi sellise olukorra lahendusena välja: "Kui laps teab, et ta tahab kunagi lapsi saada ja tahab jätta avatuks võimaluse, et need on tema bioloogilised lapsed, on jäädav laste saamise võimekuse kaotamine suur asi, siis arstid peaksid selgitama lastele ning nende vanematele, kelle jaoks on laste saamine oluline, millised on laste saamise võimekuse säilitamise võimalused."
Mina ise [loo autor] olen ammu puberteedieast väljas ja isegi mina ei tea, kas ma soovin kunagi lapsi. Kuidas saab siis tüdruk, kes on kõigest 12 aastane, ja kes pole olnud seksuaalvahekorras, nii palju ennast tunda?
Kõigil peaks sellise olukorra puhul tekkima küsimus: miks kõik see ei võiks oodata seaduslikult täisealiseks saamiseni, kui inimesel on töötav mõistus, mis ei ole suuremas osas keskendunud Tik-Tokis piinlikust tekitavate tantsunumbrite esitamisele?
Ghorayshi üritas sellele küsimusele vastata järgmiselt: "Nn soomuutmise pooldajad ja sellega tegelevad arstid räägivad kogu aeg, et mitte millegi tegemine on samuti millegi toimepanek, sest sundides last läbima puberteeti soos, millega nad ei nõustu, võib samuti tekitada kahju."
Hea küll. Võib-olla. Kas loomulike protsesside lubamine on kahju tekitav? Igal juhul ei saa see olla kahjulikum kui lasta lapse kehal loomulike protsesside käigus muutuda asemel, et pöördumatult seda muuta, eriti kui inimene hiljem võib hakata oma soomuutmise otsust kahetsema. Mis ei ole sugugi haruldane.
11. aprillil ilmus Washington Postis ühe sugu muutnud inimese lugu, kes on mees ja kahetseb kõike, mida ta tegi enne 20-aastaseks saamist oma kehaga selleks, et see näeks võimalikult naiselikuna välja. "Ma olin operatsiooni tegema minnes alles neitsi," kirjutas artikli autor Corinna Cohn. "Ma arvasin ekslikult, et see teeb minu valiku palju konkreetsemaks ja tõepärasemaks. Ma valisin tagasipööramatu muutuse enne kui ma hakkasin enda seksuaalsusest aru saama. Kirurg pidas minu operatsiooni õnnestunuks, kuid seksuaalsed vahekorrad pole mulle peale seda mitte kunagi rahuldust pakkunud."
Inimesed on sunnitud seda kõike normaalseks pidama. Nad peavad olema vanemate poolt, kes nõustuvad oma lapse kunstliku ja pöördumatu bioloogilise keemia muutmisega. Inimesed peavad tunnustama vanemaid, kes lubasid oma lastel sooritada elu muutvaid meditsiinilisi valikuid, kui nad lasid kas invaliidistada või eemaldada oma genitaalid.
Texase osariigi kuberner Gregg Abbotti valitsus peab sellist lähenemist vanemate poolt, kes lubavad on laste peal kirjeldatud protseduure sooritada, "laste kuritarvitamiseks". Laste "soomuutmist" keelustavad Texase seadused on ajanud omakorda vihale inimesed, kes leiavad, et laste hormoonide ja suguorganite kallal nikerdamine on tore.
Olukord, et sellised asjad saavad juhtuda, peaks kõiki inimesi ärritama. Kui see seda ei tee, siis ei ole enam millestki rääkida. Elajad on võitnud.
Tõlkis Karol Kallas