Paat illegaalsete immigrantidega, pardal Liibüa sõdur. Foto: Scanpix

Reutersi teatel on Eesti kui Euroopa Liidu eesistuja välja käinud kompromissettepaneku rändekriisi lahendamiseks. Eesti plaani kohaselt peaks Euroopa Komisjon kehtestama iga riigi jaoks õiglase varjupaigataotlejate piirmäära, mis arvutataks välja vastavalt riigi rahvaarvule ja majanduslikule olukorrale.

Samas jääks aga Brüsselile õigus kuulutada välja eelhoiatus, kui on näha, et saabujate arv võib mõnes riigis seda piirmäära ületada. Sel juhul palutakse liikmesriikidelt mitmekülgset abi hätta sattunud riigi toetuseks.

Kui mõne migrantidetulva alla jäänud riigi õiglane piirmäär on ületatud 150 protsenti või rohkem, rakendataks riikide enamuse otsusega "solidaarsusmeetmeid".

Migrantide ümberpaigutamine ühest riigist teise toimuks siiski ainult mõlema osapoole nõusolekul.

Euroopa Liit leppis oktoobris kokku selles, et edaspidi hoidutakse enamushäältega peale surumast immigrantide ümberpaigutamise kvooti.

Teatavasti vaidlustasid selle mitmed Ida-Euroopa riigid, nende seas Ungari ja Poola.

Seevastu Angela Merkeli juhitud Saksamaa eesotsas on üritanud teisi riike sisserände küsimuses "solidaarsusele sundida".

Eesti ametnikud usuvad endi sõnul, et kompromiss võtab arvesse nii vajadust näidata üles solidaarsust teiste riikidega kui ka mõnede riikide väiteid, et nende elanikkond ei ole nõus massilise sisserändega, eriti islamimaadest.

Loe lähemalt Reutersi uudist ja ERRi kajastust.

Jean-Claude Juncker: ilma aafriklasteta on Euroopa kadunud