Ajalehed. Foto: Laura Oks, Postimees/Scanpix

Väljaanne Eesti Päevaleht (EPL) kutsub oma juhtkirjas inimesi usaldama “Eesti demokraatia ja julgeoleku nimel” traditsioonilist meediat ja hankima infot just peavoolu kanalitest, kus paljastatakse valeinfot ja Venemaa propagandameetodeid.

Tõuke sellise üleskutse tegemiseks näib EPLile olevat andnud asjaolu, et “Vene propagandaga seotud MTÜ tellimusel käis Eestis norralane, kes nimetas end lastekaitsespetsialistiks ning esitas oma kodumaa mustamiseks hulgaliselt väiteid, mis põhjalikumal uurimisel osutusid ekslikeks.”

Eesti Päevaleht hoiatab alternatiivse meedia eest

EPLi juhtkirjas hoiatatakse lugejaid alternatiivse meedia eest: “Traditsiooniline kvaliteetmeedia teeb säärast infot kajastades taustakontrolli ja selle filtrist nõrkadel jalgadel seisvad väited kergesti läbi ei pääse. Hoopis teine on lugu n-ö alternatiivse meediaga, eriti kui nende kajastus leiab võimendust sotsiaalmeedias. Kahtluseuss pannakse idanema.”

EPLi juhtkiri kutsub üles suhtuma sotsiaalmeedias jagatavasse infosse kriitiliselt ja õhutab lugejaid pöörama pilku “traditsioonilise ajakirjanduse poole, kus selline analüüs on enamasti juba ära tehtud.”

“Tehkem seda mitte ainult enda, vaid ka Eesti demokraatia ja julgeoleku nimel,” kutsub EPL üles.

Kuid millisest Vene propagandaga seotud MTÜ-st käib jutt ning kes on see ennast lastekaitsespetsialistiks nimetanud oma “kodumaa mustaja”?

Kuidas EPL valesid “paljastab”: aga see on Vene propagandale kasulik!

Esmaspäeval EPLis ilmunud artiklis “Norra väidetav lastekaitsespetsialist lubas hirmsaid paljastusi. Ajas aga ainult kärbseid pähe” käsitletakse Norra inimõiguste juristi ja advokaadi Marius Reikeråsi Eesti-külastust, mille käigus tutvustati huvilistele väga kriitilises võtmes olukorda Norra lastekaitsesüsteemis.

EPLi ajakirjanik Piia Osula lükkab kellegi anonüümse Norra ajakirjaniku abil Reikeråsi “umbluu” ja “valejutu” ümber. Kuid seejuures tunnistatakse, et “Eesti Päevalehte abistanud, kuid anonüümsust palunud vabakutseline Norra ajakirjanik möönis, et põhjust Norra lastekaitsesüsteemi kritiseerida on küll, kuid lood on tihti ühepoolsed.”

Ühtegi fakti või tõendit EPL oma jutu kinnituseks ei esita.

Seevastu antakse kõlava alapealkirja “MTÜ tihedad sidemed Kremliga” abil teada, et Norra lastekaitsespetsialisti vahendajaks on MTÜ Eesti Vanemad, mis “asutati 2014. aasta novembris nüüdseks jõustunud lastekaitseseaduse vigadele tähelepanu juhtimiseks” ja mis “ei kritiseeri ainult Eesti lastekaitset ja seadusloomet, vaid kogu läänelikku ühiskonda.”

“Isegi kui Eesti Vanemad ei jaga kahtlase sisuga propagandat teadlikult ja tahtlikult, on nende tegevus ja populaarsus Eesti ühiskonda lõhestada soovivale Vene propagandale kasulik,” hoiatab EPL.

Lisatakse, et “Üritusele pani õla alla ka SAPTK. Kohapeal tegi osalejatega intervjuusid Markus Järvi, üks SAPTK asutajaid ja juhatuse liige ning portaali Objektiiv autoreid.”

Viimaks saab lugeja teada järgmist: “Eestikeelses meedias kohtab kontrollimatute faktidega lugusid sageli SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks portaalis Objektiiv, EKRE häälekandjas Uued Uudised ja ka Telegramis.”

Ühtegi näidet või viidet oma väite kinnituseks ei esitata.

Kas kallutatud vanameedia laul on lauldud?