Välisminster Margus Tsahkna rääkis Atlantic Councili teaduri Rachel Rizzoga 2023. aasta 18. oktoobril Ukraina sõjast Pilt: Atlantic Council võrgulehe ekraanitõmmis

Eesti välis- ja kaitseministeeriumid on alates 2019. aastast toetanud Ameerika Ühendriikide suuri poliitikamõttekodasid kokku vähemalt 345 000 euroga.

Ameerika Ühendriikide mõttekoda Quincy Institute for Responsible Statecraft (Quincy Vastutustundliku Valitsemiskunsti Institiuut) üllitas hiljuti mõttekodade rahastamise andmebaasi. Instituudi nõunik Kelley Vlahos üllitas UnHerdis 8. jaanuaril ülevaate, kes/mis ja miks rahastavad Ameerika Ühendriikide pealinnas Washington DC-s tegutsevaid sõjameelseid mõttekodasid.

Vlahosi analüüs näitab, et sõdasid peetakse raha pärast ja Atlantic Councili, RAND Corporationi, Center for Strategic and International Studies (Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskus) ja paljude teiste samalaadi mõttekodade suurimaks rahastajaks on kaitsetööstuse ning viimastel aastatel ka kübervaldkonna ettevõtted.

Lühidalt toimib asi viisil, et kaitsetööstusettevõtted annavad mõttekodadele raha ja nende riigiintellektuaalid põhjendavad võimalikult dramaatiliselt ning võimalikult suurele auditooriumile, miks Ameerika Ühendriik peab oma kaitsekulutusi suurendama, miks USA-le on vaja just sellist ogarat raketiprogrammi elik miks on vaja pidada just seda sõda. Seda kõike omakorda võimendab korporatistlik meedia.   

Quincy andmebaas katab mõttekodade rahastamist alates 2019. aastast ja selles olevad mõttekojad on osutatud aja jooksul saanud ettevõtetelt ja erinevatelt riikidelt raha vähemalt kahe miljardi dollari jagu.

Ühisparteilises süvariigis on mõttekodadel oluline koht ja nende riigiintellektuaalide ülesandeks on teha laiadele rahvahulkadele selgeks mitte "kuidas asjad on", vaid miks korporatistliku maailmakorra korraldatud õuduseid, nagu sooideoloogia, rohepööre, suur asendamine, igavesed sõjad vms, on kõigile äärmiselt vaja.  

Quincy Instituudi andmebaasi otsing näitab, et aastatel 2019 kuni 2023 on Eesti välis- ja kaitseministeerium toetanud viite suurt Ameerika Ühendriikide mõttekoda kokku 355 000 dollariga (ca 345 000 euroga). Valdava osa osutatud rahast – 325 000 dollarit – andis välisministeerium Atlantic Councilile. 250 000 dollarit eraldas välisministeerium 2020ndal, 50 000$ 2021. ja 25 000$ 2023. aastal. 

2019. ja 2020. aastal oli Eesti välisminister isamaalane Urmas Reinsalu. 2021. aasta algusest kuni 2022. aasta keskpaigani keskerakondlane Eva-Maria Liimets. 2022. aasta 18. juulist kuni 2023. aasta 17. aprillini taas Reinsalu ja tema järel sai välisministriks Eesti 200-line Margus Tsahkna

Atlantic Councili eelarve oli 2022. aastal ligi 69 miljonit dollarit (67M€). 

Välisministeeriumi otsing näitab, et Eesti poliitikud, välisministrid, ametnikud ja diplomaadid osalevad hoogsalt Atlantic Councili korraldatud kõnekoosolekutel ning kohtumistel. 

Atlantic Councili mõttetöö üheks läbivaks teemaks on Ameerika Ühendriikide sõjalise kohaloleku suurendamine Euroopas. Atlantic Councili üheks kaastööliseks on näiteks äärmuslikult progressiusklik Donald Trumpi marutõbe (TDS) põdev Anne Applebaum, kes on võtnud/saanud ohtralt sõna Eesti korporatistlikus meedias ja keda konverentsidel näidatakse omnistsientse eksperdina.

Atlantic Councili moto kõlab "kujundame üheskoos üleilmset tulevikku".

Ülesannetelt Atlantic Counciliga võrreldava Eesti riikliku mõttekoja Kaitseuuringute Keskuse 2020. aasta rahavood jäid alla 900 000 euro ja raha ning raha ekvivalente oli sellel aasta lõpuks 1,9 miljoni euro jagu.

Toimetas Karol Kallas