Martin Helme. Foto: Erik Peinar, riigikogu fotoarhiiv

EKRE esimees Martin Helme ütles ERRile, et fraktsioon kavatseb riigikogus arutlusel oleva isikutuvastamise andmekogu (ABIS) loomise eelnõu tõttu ajada umbe kogu parlamendi päevakorra, et seadust ei jõutaks veel kevadistungjärgul vastu võtta.

"Meie eesmärk on, et kevadistungjärgul seda superandmebaasi eelnõud vastu ei võetaks. Ja kui nad tahavad vastu võtta, siis pangu jaanipäevale lisaistung, me oleme ka selleks valmis," lausus Helme. Ta juhtis ühe probleemina tähelepanu sellele, et Eesti inimeste sõrmejälgi, silmaiiriste jäädvustusi jms sisaldava andmekogu osas poleks kindlust, et info ei või jõuda ka teiste riikideni.

Samm jälgimisühiskonna suunas?

Sotsiaalmeedias märkis Helme, et tegemist on sammuga politseiriigi ja jälgimisühiskonna poole. "Alustame täna riigikogus töötakistust, et hoida ära järjekordset politseiriigi seaduseelnõu vastu võtmist. Eelnõu 366 SE ehk ABIS-e eelnõu loob Eestis uue superandmebaasi, kuhu koondatakse kõikide teiste andmekogude isikuandmed ning lisatakse inimeste biomeetrilised andmed. Riik kogub oma kätte nii teie sõrmejäljed, silmaiirise kui kõik muu. Samal ajal jäävad kõik teised kogud alles," sõnas ta.

"Miks seda kõike vaja on? Lihtne vastus oleks, et kärpevalitsus kulutab taolise asja peale 16 miljonit eurot ja küllap see läheb siis õigetele IT-arendajatele. Keerulisem vastus on, et Suur Vend on nii otsustanud. Mitu kuud kestnud menetluse käigus ei suutnud siseministeerium mingil mõistlikul moel ära põhjendada, miks on seda Suure Venna andmekogu vaja. Samuti ei ole suutnud koalitsioonisaadikud mitte kuidagi ära seletada, miks neil seda seadust vaja on. Meie seisukoht on, et tegemist on järjekordse politseiriigi tööriistaga," märkis Helme.

Tema sõnul on tegemist "kõige jõhkrama kõikehõlmava jälgimisühiskonna loomisega." "Me seisame sellele kategooriliselt vastu. Me kavataseme seisata kogu riigikogu töö selleks, et takistada selle eelnõu seaduseks saamist. Koalitsioon on otsustanud, et ta on valmis ohverdama kõik ülejäänud valitsuse eelnõud selle nimel, et ABIS vastu saaks võetud. Hüva on. Meie oleme otsustanud takistada kogu valitsuse seadusandlikku agendat," sõnas Helme.

Toimetas Jaanus Vogelberg