Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon lahkus kolmapäeval protesti märgiks riigikogu saalist pärast seda, kui "vaenukõne" seaduse eelnõu läbis seal esimese lugemise. Erakonna esimehe Martin Helme sõnul tahab valitsus kehtestada Eestis totalitaarset tsensuuri, mis on põhiseadusega selges ja räiges vastuolus.
Kolmapäeval läbis riigikogus esimese lugemise eelnõu, mis muudaks "vaenu õhutamise" kriminaalkuriteoks. EKRE, Keskerakonna ja Isamaa fraktsioonid soovisid eelnõu tagasi lükata, kuid see neil ei õnnestunud. Eelnõu tagasi lükkamise poolt hääletas vaid 31 riigikogu liiget ning selle vastu 53 saadikut, millega eelnõu läbis esimese lugemise. Protesti märgiks lahkus EKRE fraktsioon seejärel riigikogu saalist.
EKRE esimees Martin Helme kirjutas sotsiaalmeedias selle kohta, et "valitsus tahab Eestis kehtestada tsensuuri, mis on põhiseadusega selges ja räiges vastuolus".
"Tsensuur ja meelsuskontroll on totalitaarsete ühiskondade lahutamatu osa. Ma ei ole nõus, et meie riiki nihutatakse avalikult ja häbenemata totalitaarse ühiskonna suunas. Seda totalitaarsust toovad meile erakonnad, kes positsioneerivad ennast liberaalseteks erakondadeks – Reformierakond, Eesti 200, sotsid. Liberaalid on uued fašistid! Nemad tulevadki meid jälle laagrisse saatma," kardab Helme.
Ta on kindel, et kui me seda siin ei peata, siis järgmised peatamiskohad on juba palju keerulisemad:
"Tuletame meelde lihtsad asjad. Vaba ühiskonna nurgakivi on sõnavabadus. Kui me ei saa end vabalt väljendada sõnas, siis ei ole meil võimalik kasutada südametunnistusvabadust, kogunemisvabadust, meeleavaldamisvabadust, äriajamisvabadust. Kõik muud vabadused on võimalikud alles siis, kui on sõnavabadus. Hakkame vastu!"
Ka EKRE fraktsiooni kuuluv parteitu riigikogu liige Varro Vooglaid selgitas sotsiaalmeedias, et kogu fraktsiooniga lahkuti istungilt, et protestida õigusriigi põhimõttega täiesti lepitamatu tsensuuriseaduse läbisurumise vastu.
"Häbiväärne taandumine vaba ühiskonna ideaalist jätkub üha kiiremas tempos. Selliseid ilma vähimagi reaalse ühiskondliku vajaduseta ideoloogilisi projekte nahaalselt läbi surudes kindlasti parlamenditüli ei lahendata. Ei tahetagi lahendada," leiab Vooglaid.
Toimetas Martin Vaher