EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme. Foto: Erik Prozes, Postimees/Scanpix

Asjaolu, et Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikud hääletasid riigikogus toimunud presidendivalimiste teises voorus Keskerakonna kandidaadi Mailis Repsi poolt, pani mõningaid IRLi poliitikuid lausuma iroonilisi kommentaare.

Teisipäeval nentis IRLi kuuluv Mart Nutt Vikerraadio eetris irooniliselt, et EKRE on muutnud oma seisukohta kooseluseaduse küsimuses. Nutt viitas ilmselt sellele, et Reps oli üks kooseluseaduse algatajatest ning on samuti öelnud, et presidendiks saades jätaks ta välja kuulutamata kooseluseadust tühistava seaduse.

IRLi poliitik Siim Kiisler kirjutas aga Facebookis: "EKRE hääletas kooseluseaduse algataja poolt. Maailm on hukas!"

"EKRE hääletas teises voorus presidendikandidaadi poolt, kes oli kooseluseaduse algataja ja sõlmis Keskerakonna nimel koostööleppe Putini parteiga Ühtne Venemaa. Päris karm värk!" kommenteeris sotsiaalmeedias ka Kalle Muuli.

Samas oli IRL kui üks mees Allar Jõksi taga, kuigi Jõks on samuti öelnud, et presidendina ta ei toetaks kooseluseaduse tühistamist.

Rõivas segaduses: kas EKRE ajas pada?

Asjaolu, et EKRE fraktsiooni liikmed hääletasid teises voorus Repsi poolt, ajas ärevusse ka peaminister Taavi Rõivase, kes saatis Siim Kallasele sõnumi, mille jäädvustas Postimehe fotograaf.

"Helme olla eetris just öelnud, et hääletasid ekrega Repši poolt. Ma sain eile aru, et lubasid Siimu toetada? Ajasid kindlas kõneviisis pada?" kirjutas Rõivas Kallasele (kirjaviis muutmata). "Põhimure oli, et Jõks ei pääseks [kolmandasse vooru]," vastas Kallas sõnumile.

Kuid miks toetas EKRE fraktsioon presidendivalimiste teises voorus Mailis Repsi, kes pääses koos Siim Kallasega edasi kolmandasse vooru?

EKRE fraktsiooni esimees: meie eesmärk on valimiskogu

EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme selgitas väljaandele Uued Uudised, et konservatiivid on kogu aeg käitunud riigikogu valimisvoorudes lähtudes eesmärgist, et president valitaks valimiskogus.

"Selle saavutamiseks jätsime esimeses voorus oma hääled kõigile kandidaatidele andmata. Täna ehk teises voorus oli meie hinnangul vajalik aidata saavutada olukord, kus Keskerakonna saadikutel ei kaoks ära võimalus toetada oma kandidaati kolmandas voorus. Just sel põhjusel hääletasime Mailis Repsi poolt," ütles Helme.

"Lisaks on meile viimaste kuude kampaania käigus saanud selgeks, et Allar Jõks ei kanna presidendirolli välja – me ei saa toetada kandidaati, kes alustab Kadriorus poliitikuna õpipoisi tasemelt," lisas Helme.

Teisipäeval, 30. augustil, riigikogus toimunud teises hääletusvoorus kogus Siim Kallas 45, Mailis Reps 32 ja Allar Jõks 21 häält. Samal päeval toimunud kolmandas hääletusvoorus sai Siim Kallas 42 ja Mailis Reps 26 häält, 30 hääletussedelit (eeldatavasti IRLi, Vabaerakonna ja EKRE saadikute sedelid) olid märgistuseta.

Osa reformierakondlastest tahab Kallast Kaljuranna kasuks põhja lasta?