MIT Technology Review ajakirjanikud said oma valdusse 2018. aastal Hiinas sündinud CRISR geenmuundatud laste taga oleva teadusuuringu kokkuvõtte ja seda hinnanud eksperdid leidsid kõik, et tegemist on eetilise luupainajaga.
Hiina teadlase He Jiankui loodud esimene geenmuundatud inimlaps oli 2018. aasta üks olulisemaid teadusuudiseid.
Kuigi geenmuundatud laste eksperiment pälvis laialdast tähelepanu, pääses avalikkus selle taga olevale teadusuuringule osaliselt ligi alles käesoleva detsembrikuu alguses.
Teisipäeval, 3. detsembril üllitas teadusajakiri MIT Technology Review artikli pealkirjaga "Hiina CRISPR beebid: eksklusiivsed lõigud seni avalikustamata algsest teadustööst". Teadustöö kannab nime "Kaksikute sünd peale geenide manipuleerimist HIV resistentsuse huvides" ja ajakirjanikud said selle oma valdusse täpsustamata ajal kuskil 2019. aastal.
Teadusajakiri palus Hiina teadlase teadustööle anda hinnagu õigusteadlasel, in vitro viljastamisele spetsialiseerunud arstil, embrüoloogil ja geenmuundmise spetsialistil. Kõik oma valdkonna spetsialistid leidsid, et He CRISPR beebi teadustöö näol on tegemist eetilise luupainajaga.
MIT Technology Review toob välja kolmteist murekohta, mida eksperdid teadustööst leidsid. Tõsisemaks neist on ilmselt fakt, et geenmuundatud laste eksperimendi taga olev teadlasterühm ei ole suutnud tõestada, et nende eksperiment oli "edukas".
Lisaks täheldasid teadustööd hinnanud eksperdid, et He ja tema kaastöölised üritasid teatud olulisi fakte varjata. Nagu näiteks seda, et kes olid need teadlased ja arstid, kes eksperimendis osalesid.
Mõnel juhul paistab, et He meeskond valetas. Näiteks väidetakse teadustöös, et muudetud geenidega kaksikud sündisid 2018. aasta novembris, kui asjaga kursis olevate inimeste sõnul toimus see juba oktoobris.
Ekspertidele jäi teadustööst ka mulje, et teadustöös osalevad vanemad tegid seda eelkõige soovist pääseda ligi emakavälisele viljastamisele, mitte ei tahetud oma lapsi töödelda Aidsi vastu. Samuti leidsid eksperdid, et paljud teadustöös osalenud teadlased ei teadnud, millesse nad täpselt on segatud.
Rita Vassena, viljakusettevõtte Eugin Group teadusdirektori sõnul "lootis ta kõnealust teadustööd lugema asudes sealt leida läbimõeldud lähenemise, kuidas manipuleerida geene inimeste embrüotes."
"Kahjuks näitab see dokument, et tegemist oli eksperimendiga, millega üritati leida iga hinna eest põhjendus, miks on vaja kasutada CRISPR/Cas9 tehnoloogiat inimeste embrüote manipuleerimiseks," leidis Eugin Groupi teadusdirektor.
Toimetas Karol Kallas