Euroopa ülemkogu president Charles Michel. Foto: Scanpix

Euroopa ülemkogu eesistuja Charles Micheli sõnul soovib Euroopa Liit ennast muust maailmast võimalikult palju majanduslikult lahti haakida ja hakata tootma ise rohkem olulisi kaupu, nagu näiteks ravimid ning protsessorid.

Sellise mõttega esines Michel teisipäeval Brüsseli majandusfoorumil lisades, et Euroopa Liidu 27 riigi strateegilise iseseisvuse saavutamine oluliste kaupade tootmises on ELi sajandi projekt, vahendab Reuters.

"Meie tööstusstrateegia edendab suuremat sõltumatust ja kindlustab, et meil on ligipääs kõigile vajalikele ressurssidele, mis tagab meie kodanike jõukuse. See tähendab näiteks suuremat sõltumatust protsessorite, oluliste ravimite ja teiste tähtsate kaupade tootmises," rääkis Michel. 

Paljud Euroopa riigid on peale seda, kui Hiinast alguse saanud Covid-19 pandeemia pani kinni suurema osa Hiina tööstusest, tõsiselt mures varustuskanalite kindluse pärast. Hiinas toodetakse näiteks 80 protsenti maailma ravimite toimeainetest ja suur osa autoosadest.

"Euroopa strateegiline autonoomia – need ei ole ainult sõnad. Euroopa strateegiline sõltumatus on meie kõigi ühine selle sajandi projekt. See on meie ühistes huvides. Euroopa strateegiline autonoomia on meie põlvkonna number üks eesmärk," kuulutas ülemkogu eesistuja.

Toimetas Karol Kallas