Patriarh Kirill eile Londonis Lutoni lennujaamas ajakirjanike küsimustele vastamas. Foto: Sergei Pjatakov, Sputnik/Scanpix

Eile kohtus Londonis Buckinghami palees suletud uste taga Briti kuninganna Elizabeth II-ga Vene õigeusu kiriku juht patriarh Kirill.

Nagu vahendab Interfax, jäi patriarh kohtumisega väga rahule. "Ma olen kohtumisega väga rahul ja ma pean ütlema, et ei oodanud, et see kohtumine läheks nagu ta läks ja et see toimuks sellises atmosfääris ja niivõrd aktiivsel tasemel," ütles patriarh.

Kirill meenutas oma viimast kohtumist kuningannaga Moskvas aastal 1994, mil "vestlus oli tunduvalt ametlikum."

Patriarh on rõõmus, et kuninganna (90) oli "täie tervise juures. Tal on säravad ja terased silmad, imeline reageerimisvõime sõnadele, küsimustele, vestlusele. Ta rääkis ise väga palju ning ütles väga õigeid, tarku asju, mida mul oli väga huvitav kuulata," kiitis Kirill.

"Vestlus jättis mulle väga meeldiva mulje, intellektuaalselt ja emotsionaalselt… Monarhia on nagu kõrgemal poliitilistest hetkeprobleemidest. See võimaldab Briti kodanikel toetuda oma rahvuslike traditsioonide täiele tugevusele, mida monarhia esindab," ütles patriarh.

Patriarhi pressiesindaja Aleksandr Volkovi sõnutsi kestis kohtumine umbes pool tundi. "Patriarh rääkis kuningannale ärkamisest Venemaa kirikus viimase 20 aasta jooksul, kiriku[hoone]te ehitamisest… ja üldiselt vaimsest kasvust Venemaal," ütles Volkov ning lisas, et arutati ka kristlaste positsiooni Euroopas.

copyright by Clemens Forster, free to use if copyright acknowleged
Kuninganna Elizabeth II rahva keskel. Foto: Clemens Forster