Elon Musk rääkis oktoobris toimunud kõnekoosolekul Ameerika Ühendriikide elektroonilisest hääletussedelite lugemise süsteemidest ja kinnitas, et neid pole võimalik usaldada.
Ameerika Ühendriikdies kasutatakse erinevaid hääletussüsteeme, kuid suuremas osas on need sellised, mis kas skaneerivad täidetud hääletussedeleid elik pabersedel täidetakse masinaga ja masin salvestab paberil olevad andmed elektrooniliselt ning serveritarkvara arvestab numbrid kokku. Seitse protsenti riigi valijatest elab maakondades (2022. aasta seisuga), kus hääletamine toimub eriotstarbelise arvutiga.
Kui Eestis tuleb hääletussedelile kirjutada ainult üks number, siis Lombi taga on teema pisut mitmekesisem.
Minnesota osariigi 2012. aasta hääletussedel
Ühed levinumad hääletusmasinad on Dominion Voting Systemsi tooted ja esitatud on väga jõulisi kahtlustusi, et 2020. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimised võitsid demokraadid nimetatud masinate toel.
Musk vastas kõnekoosolekul inimeste küsimustele ja üks puudutas valimismaisnaid:
"Ma räägin seda kui tehnoloogiainimene, kellele meeldib tehnoloogia ja arvutid, kuid häälte kokku lugemise juures ei tohi kasutada arvuteid.
Mitte kunagi.
Arvutitesse sisse murdmine on liiga lihtne. Mina tean, kuidas arvutitesse sisse murda. Kõige lihtsam on lahti murda valitsuse tarkvara. See pole hea tarkvara.
Minu hinnangul peaks kasutama ainult pabersedeleid, hääletama peaks saama ainult jaoskonnas, mille juures tuleb esitada isikutunnistus. Loo lõpp."
Ameerika Ühendriikide elektroonilisel hääletamisel on seos ka George Sorose sihtasutuste ja Eesti e-hääletamisega. "Smartmatic on koos Dominion valimismasinate tootjaga üks kahest ettevõttest, mida kahtlustatakse Ameerika Ühendriikide 2020. aasta presidendivalimiste ajal toimunud massiivses valimispettuses osalemises," kirjutas Objektiiv 2020. aasta lõpus.
Eestis signeerib – või vähemalt signeeris – e-hääletamise tulemusi ettevõte Smartmatic-Cybernetica Centre of Excellence for Internet Voting OÜ. Osutatud ettevõtte omanikud on Smartmatic ja Cybernetica AS. Cybernetica üks esindusõigusega isikuid on akadeemik Dan Bogdanov.
Viimatinimetatud kübervalla asjatundja oli komisjoni esimees, mis koostas riigi tellimusel aruande, milles väidetakse, et Eesti e-hääletamisega on enam-vähem kõik nii hästi kui vähegi võimalik.
Seni on Dominion Systems ja Smartmatic võitnud Ameerika Ühendrikides pea kõik kohtuasjad meediaettevõtete vastu, mis süüdistavad neid kas valimiste võltsimises elik nende tarkvara ebaturvalisuses.
Toimetas Karol Kallas