Twitteri vastne omanik Elon Musk sisenemas ettevõtte peakontorisse koos kraanikausiga: "Let that sink in!", 26. oktoobril 2022, San Franciscos. Foto: Elon Musk/Twitter

Maailma rikkaim mees Elon Musk teatas neljapäeval, et viis 44 miljardi dollari suuruse Twitteri ostu tehingu lõpuni. Ettevõtte värske omanikuna vallandas Musk Twitteri tippjuhtkonna. Muski sõnul soovib ta Twitteri abil aidata kaasa suuremale sõnavabadusele ning aidata seeläbi inimkonda.

"Põhjus, miks ma Twitteri ostsin, seisneb selles, et tsivilisatsiooni tuleviku seisukohast on oluline omada ühist digitaalset linnaväljakut, kus saab arutleda paljude uskumuste üle tervel viisil, ilma vägivalda kasutamata," teatas Musk. 

"Praegu on suur oht, et sotsiaalmeedia lõheneb paremäärmuslikeks ja vasakäärmuslikeks kõlakodadeks, mis tekitavad veel rohkem vihkamist ja lõhestavad meie ühiskonda. Lakkamatus klikkide tagaajamises on suur osa traditsioonilisest meediast kütnud üles ja toitnud neid polariseeritud äärmusi, kuna nad arvavad, et see toob raha sisse, kuid seda tehes kaob võimalus dialoogiks," selgitas Musk täiendavalt.

"See on põhjus, miks ma Twitteri ostsin. Ma ei teinud seda sellepärast, et see on lihtne. Ma ei teinud seda selleks, et rohkem raha teenida. Ma tegin seda selleks, et aidata inimkonda, mida ma armastan. Ja ma teen seda alandlikkusega, teadvustades, et hoolimata meie parimatest pingutustest on selle eesmärgi poole püüdlemise ebaõnnestumine väga reaalne võimalus."

"Sellegipoolest ei tohi Twitter ilmselgelt muutuda kõigelubatavuse põrguks, kus võib öelda ükskõik mida ilma tagajärgedeta!" lisas Musk siiski. "Lisaks sellele, et me järgime kohalikke seadusi, peab meie platvorm olema sõbralik ja külalislahke kõigi suhtes, kus teil on võimalik valida oma soovitud kogemus vastavalt oma eelistustele, nagu näiteks teil on võimalik valida, milliseid filme vaadata või milliseid arvutimänge mängida igas vanusrühmas."

Veel juulis teatas Musk USA börsijärelevalveorganile, et soovib tehingust loobuda. Musk leidis siis, et Twitteri esitatud andmed kontode arvu kohta ei ole tõepärased ja ettevõte ei ole täitnud eellepingu tingimusi, vahendab ERR.

Peale seda kaebas Twitter Muski kohtusse – ettevõtte sõnul tulenes Muski otsus tehingust taganeda hoopis turuolukorra muutusest. Oktoobris teatas Musk siiski, et tahab Twitteri tehingu viia lõpuni.

Peale Twitteri ostutehingut asus Elon Musk kohe tegema ümberkorraldusi Twitteri juhtimisstruktuurides.

Musk vallandas neljapäeval ettevõtte tegevjuhi Parag Agrawali, finantsjuhi Ned Segali ning õigus- ja poliitikavaldkonna juhi Vijaya Gadde.

Gadde palkas oma ametikohale Twitteri eelmine tegevjuht Jack Dorsey.

Väidetavalt olevat Vijaya Gadde olnud seotud oluliste kontodega tehtud otsustega, sealhulgas olevat olnud tema otsus keelustada eelmise USA presidendi Donald Trumpi Twitteri konto.

Musk süüdistas nimetatud isikuid tema ning Twitteri investorite eksitamises, mis puudutas sotsiaalmeedia platvormil olevate fiktiivsete kontode arvu.

Kuigi algselt levisid jutud, et Musk kavatseb vallandada 75 protsenti Twitteri töötajatest ehk umbes 5600 inimest, siis kolmapäeval Twitteri San Francisco peakorterit külastades kinnitas ta ettevõtte töötajatele, et tal pole siiski kavas nii palju inimesi vallandada.

Agrawal, Segal ja Gadde saavad Muskilt lahkumishüvitisena kokku üle 204 miljoni dollari – Gadde saab umbes 74 miljonit dollarit, Segal umbes 66 miljonit dollarit ja Agrawal umbes 65 miljonit dollarit. Hüvitis kätkeb endas näiteks tasu nende omanduses olevate praeguste ja neile tulevikus lubatud aktsiate eest ning aastapalka.

Musk plaanib väidetavalt ise asuda Twitteri tegevjuhi positsioonile, jäädes samal ajal ka Tesla ja SpaceX tegevjuhiks. Ühe asjaga kursis oleva allika sõnul võib Musk pikemas perspektiivis tegevjuhiks aga kellegi teise määrata.

Sama allika sõnul kavatseb Musk lõpetada eluaegsed Twitteri keelud, kuna ta ei usu neisse. See võib tähendada ka endise USA presidendi Donald Trumpi taaslubamist Twitterisse.

Samas kirjutas Musk, et ta ei ole teinud veel mingeid muudatusi Twitteri sisu modereerimise poliitikate osas ning selgitas, et Twitteri juurde luuakse sisu modereerimise nõukogu, mis moodustub väga erinevate vaatepunktidega inimestest. Muski sõnul ei langetata ühtegi suuremat sisu puudutavat otsust ega taastata ühtegi kontot enne, kui nõukogu kokku tuleb.

Elon Musk on ka lubanud, et Twitteri algoritm, mille alusel näidatakse inimestele platvormil sisu, saab avalikuks. On tähelepanuväärne, et Twitter piiras näiteks Hunter Bideni sülearvuti skandaaliga seotud lugude levikut enne 2020. aasta USA presidendivalimisi, kus kandideeris edukalt tema isa Joe Biden.

Vastne Twitteri omanik on jõudnud ka juba oma platvormil säutsuda, et "lind on vabadusse lastud" ning "komöödia on nüüd Twitteris legaalne".

Euroopa Parlamendi saadik ja endine Belgia peaminister Guy Verhofstadt kirjutas aga Twitteris, et "üks mees, Elon Musk, omab nüüd suurimat debatti maailmas" ning "vajadus reeglite ja vastutuse järele on suurem kui kunagi varem", kuna tema hinnangul ei ole "isereguleerimine sotsiaalmeedias kunagi töötanud".

Toimetas Martin Vaher