Pühapäeval kuulutab paavst Franciscus Vatikanis toimuva tseremoonia raames pühakuks Ema Teresa, kes kasutas alati oma üleilmset tuntust, et seista sündimata laste õiguse eest elule, pühendudes sellele enam kui keegi teine.
See vaid 152 cm pikkune Albaaniast pärit nunn ei kartnud kunagi võimuga silmitsi seistes tõtt rääkida, isegi mitte siis, kui see põhjustas selle maailma vägevatele suurt ebamugavust ning kui ta kaotas sellega nende poolehoiu. Riietatuna oma ikooniliseks saanud valgesse rüüsse, mõistis ta abordi hukka kõikjal, kus ta käis, hoolimata sellega kaasnevast ebamugavusest või halvakspanust.
Ühe Valges Majas toimunud lõunasöögi ajal olla toonane esileedi Hillary Clinton küsinud ema Teresalt, miks ei ole Ameerika Ühendriikidel veel olnud naissoost presidenti. "Ilmselt on ta ära aborteeritud," vastas pisikest kasvu ja vaesusevande kohaselt elanud nunn.
Laiema avalikkuse ees esines Ema Teresa hiljem tavaliseks saanud abordivastaste seisukohtadega 1979. aastal, võttes vastu Nobeli rahupreemiat.
"Täna on suurimaks rahu hävitajaks sündimata laste nutt," ütles ta tseremooniale kogunenud aadlikele, poliitikutele ja teistele tuntud avaliku elu tegelastele. Pärast tavatult pikana näinud surmvaikseid hetki jätkas ta samas vaimus:
"Sest kui ema võib mõrvata omaenda lapse, tehes seda omaenda üsas, siis mis jääb üle minule ja teile? Teineteist ära tappa."
"Täna tapetakse enne sündimist miljoneid lapsi, aga me ei ütle midagi."
Seejärel tõstis ta häält ja rõhutas:
"Minu jaoks on abordi seadustanud rahvad kõige vaesemad rahvad. Nad kardavad kõige pisemaid! Nad kardavad veel sündimata last! Ja nad arvavad, et lastel tuleb surra. Sest nad ei taha toita veel üht last! Sest nad ei taha üles kasvatada veel üht last! Laps peab surema."
Abordiga seonduvad märkused lõpetas ta üleskutsega:
"Langetagem tõsine otsus päästa iga väike laps. Iga sündimata laps. Andkem neile võimalus sündida."
Muidugi ei võetud Ema Teresa üleskutset kuulda, ent ta jätkas ilma valehäbita sama sõnumi kuulutamist.
Külma sõja kõrghetkel oli ta kutsutud külalisena ÜRO rajamise 40. aastapäeva tähistamisele, kus ta võttis taas teema kõne alla.
"Me kõik soovime rahu, ent samas oleme hirmul tuumarelvade ja uute haiguste [HIV/AIDS] pärast. Ent me ei tunne hirmu sündimata lapse tapmise ees, selle väikese lapse sündimata lapse tapmise ees, kes on loodud armastama Jumalat, just nagu ka mind ja teid."
Iga riik, mis kiidab abordi heaks, ei õpeta oma inimestele armastust, vaid seda, et oma tahtmise saamiseks võib kasutada ükskõik missugust vägivalda.
1994. aastal üllatas Ema Teresa Washingtonis palvehommikusöögil tema vahetus läheduses istunud Bill ja Hillary Clintonit salvavate abordivastaste märkustega, nimetades aborti "sõjaks lapse vastu", "süütu lapse otseseks tapmiseks" ja "ema poolt oma lapse mõrvamiseks".
"Iga riik, mis kiidab abordi heaks, ei õpeta oma inimestele armastust, vaid seda, et oma tahtmise saamiseks võib kasutada ükskõik missugust vägivalda. Seepärast on abort kõige suuremaks armastuse ja rahu hävitajaks," ütles ta. Kogu saal tõusis aplodeerides püsti, samal ajal kui tollane president ja tema abikaasa jäid sõnatult istuma.
Samuti heitis Ema Teresa sageli kinda neile, kes esindavad ideoloogiliselt kitsast ja äärmuslikku nägemust feminismist. Ta rõhutas, et emadus on "Jumala kingitus naistele", mille abort hävitab. "Need, kes tahavad kaotada ära meeste ja naiste vahelised erinevused, on kõik abordipooldajad," ütles ta oma sõnumis 1995. aastal Pekingis toimunud Neljandale Maailma Naiste Kongressile.
Artikkel ilmus originaalis portaalis C-Fam.