Foto: bigstockphoto.com

Veebruaris kaotab üle 75 000 koroonaviiruse vastu vaktsineeritud inimese koroonapass kehtivuse kui nad ei lase endale tõhustusdoosi teha, see tähendab, et nad ei saa näiteks enam avalikes kohtades söömas käia või kino külastada.

"Alates 1. veebruarist kehtivad Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides esmase vaktsineerimise tõendid üheksa kuud senise 12 kuu asemel," ütles sotsiaalministeeriumi vaktsineerimise kommunikatsioonijuht Kadri Hansalu.

1. veebruaril aegub vaktsineerimistõend 15 500 inimesel. Veebruari jooksul kaotab kehtivuse kokku üle 75 000 inimese vaktsiinitõend, vahendab Delfi.

"Tõendi kehtivuse lühendamine märguanne sellest, et kaitse vajab uuendamist, kuna vaktsiinide kaitse väheneb ajas. Näiteks raske haigestumise eest kaitseb vaktsiin ikka, kuid kordades tõuseb risk nakkust saada ja levitada," väitis Hansalu.

"Pärast tõhustusdoosi saab uue COVID-tõendi luua kohe, ei ole ooteaega. Nii et nädalavahetusel ja esmaspäeval on veel aeg oma tõhustusdoos ära teha."

Muutus tuleneb valitsuse detsembrikuus vastu võetud otsusest lühendada COVIDi vaktsineerimistõendi kehtivusaega üheksale kuule. Esimesest veebruarist hakkab ka reisimisel kehtima 9-kuuline vaktsineerimistõend ja seda üle Euroopa Liidu. Pärast tõhustusdoosi tegemist pikeneb vaktsiinitõendi kehtivusaeg esialgu aasta võrra, kuid Euroopa Liidu tasandil jätkuvad arutelud ühise lahenduse leidmiseks.

Toimetas Martin Vaher