Greta Thunberg. Foto: Scanpix

Rootsi linna Umeå endine linnapea soovib riigi kuningas Karl XII kujud asendada ühe kliimaaktivistist tütarlapse või endise Rootsi päritolu ÜRO peasekretäri kujudega.

Endine linnapea Jan Björinge on viimastel päevadel pälvinud päevalehes Aftonbladet avaldatud arvamuslooga ohtralt tähelepanu, kuna soovitas üle lääneriikide levinud rassimässude tuules riigis maha võtta kuningas Karl XII kujud ja asendada need kas Greta Thunbergi või Dag Hammarskjöldi omadega.

Ameerika Ühendriikide ja sealt Euroopasse jõudud rassimässude tuules on nõndanimetatud “rõhujate” kujude avalikust ruumist eemaldamise teema tõusnud ühiskondliku arutelu keskmesse Rootsiski. Riigiantikvaar Lars Amréus leiab, et ajalooliste suurkujude eemaldamine on võrreldav ajaloo ümberkirjutamisega. Progressistlikum osa kuningriigi elanikest peab sellist arusaamist valeks ja nõuab ajaloo “puhtaks pesemist.”

Björinge kirjutab:

Paljude ajaloolaste arust sümboliseerivad kujud väärtuseid, mitte ei kajasta objektiivset ajalugu. Ajalugu saab õppida ka kooliraamatutest ja vaadata muuseumites. Kujud on püstitatud eesmärgiga levitada toonase võimu väärtuseid. 

Täna on rünnaku alla sattunud paljud kujud Ameerika Ühendriikides. Suur hulk neist on püstitatud Klu Klux Klani ja nende liitlaste aktivismi tulemusena. Sellised kujud sümboliseerivad demokraatiavastaseid, valgete ülemvõimu väärtuseid. Mille tõttu mustad ameeriklased vihkavad neid.

Inimesed on aastate jooksul maha võtnud suurel hulgal kujusid: Lenini, Marxi, Saddam Husseini ja teiste sarnaste rõhujate omi.

Poliitik leiab, et nagu riigi raha eest ei tohi riigimeedias levitada demokraatiavastaseid sõnumeid, ei tohiks seda ka teha linnaväljakutel. Tema arust ei kaotataks kujude eemaldamisega midagi ja selline “pildirüüstamine” pole ajaloo kustutamine. Björinge sõnul võiks tänaste väärtustega mitte sobivad ajalooliste isikute kujud digitaliseerida ja luua neist “interaktiivsed kogemused.” Eemaldatud kujude asemel võiks linnaväljakutele välja panna QR-koodid, mille kaudu huvilised saaksid vaadata kunagi neis kohtades olnud mälestusmärkide pilte ja tutvuda nende taustaga. Selline interaktiivne kogemus paneks inimesed nii konkreetsete ajalooliste isikute kui nende pärandi üle mõtisklema, mis viiks ühiskondliku aruteluni ja see omakorda aitaks kaasa “elavale ning aktiivsele demokraatiale.”

“Eemaldage kunagine valitseja Karl XII ja asendage ta kliimaaktivist Greta Thunbergi, või vähemalt diplomaadi ja Rahupreemia laureaadi Dag Hammarskjöldiga,” kutsub ekspoliitik üles kogu Rootsi riiki ja kohalikke omavalitsusi. Ta lubas sellise ettepanekuga pöörduda esimeses järjekorras Stockholmi linnavalitsuse poole.

Toimetas Karol Kallas