Saksa ettevõtte BSSD valmistatav nn kaitseruum, mida võib kasutada näiteks terrorirünnakute ajal Foto: BSSD

Saksamaal ja teistes riikides on Ukraina sõda kasvatanud järsult huvi eramajade punkrite ja kaitseruumide vastu, vahendab Welt.

"Varem oli meil kümme telefonikõnet päevas, praegu aga rohkem kui 60 ühes tunnis," sõnas punkreid ja kaitseruume ehitava ettevõtte BSSD turundusjuht Mark Schmiechen meediakanalile Welt ja lisas: "Putini rünnakuga Ukraina vastu on Saksa majaomanike vajadus teha keldrisse või aeda punker või kaitseruum oluliselt kasvanud." Klientideks on väga erineva sissetulekuga inimesed.

Väikseim kaitserajatis maksab 35 000 eurot ja sisaldab soomustatud ust, plahvatuskindlaid ventiile, tualetti, voodeid ja tuumakiirguse kui ka keemilise ja bioloogilise relva vastaseid lahendusi. "Ukraina sõja esimesel kahel nädalal oli meil rohkem tellimusi, kui tavapärasel ajal enne sõda samas ajavahemikus," tõdes Schmiechen. 

Pärast külma sõja lõppu on ka Saksamaal väga paljud endised punkrid lammutatud või muudetud elu- või äriruumideks. 

Ka USAs on huvi punkrite vastu tõusnud, Texase väikelinnas Murchisonis on punkrite valmistaja müünud alates sõja algusest juba viis punkrit hinnavahemikus 70 000 kuni 240 000 dollarit. "On näha selgeid paanikaoste," sõnas Ron Hubbard, samuti Texases, Sulphur Springsis asuva Atlas Survival Shelter juht.

Samuti on Itaalias huvi punkrite vastu "oluliselt kasvanud", osutas Giulio Cavicchioli, punkreid valmistava M.EN Minus Energie omanik Mantovast. Sõja jooksul on sõlmitud lepingud juba kümne punkri tarnimiseks. Enamik tellijatest on pigem väikse sissetulekuga inimesed, kes soetavad oma pere kaitseks 5-7 inimesele mõeldud punkreid. "Rikastel inimestel on sõja ees vähem hirmu, neil on tihti eralennukid ja -kopterid, millega nad põgeneda kavatsevad," tõdes Cavicchioli. Oluline on tellijate jaoks ka kaitse tuuma-, bio- või keemiarelva vastu. 

Toimetas René Allik