Marko Mihkelsoni poliitikast ja avalikust elust eksmatrikuleerimine peegeldab tänase Eesti ühiskondlikku olustikku: riigiaadlile erikohtlemist pakkuvat prokuratuuri, politseid, eriteenistusi ning ajakirjandust, kirjutab riigikogu liige Erki Savisaar (Keskerakond).
Savisaar nendib, et meil läks kolm aastat enne kui ajakirjanikud suutsid Mihkelsoni juhtumi puhul läbi murda õigussüsteemi, poliitikute ning meediajuhtide ringkaitsest.
Ta leiab, et see on isegi üsna hea tulemus, võrreldes mujal maailmas pikki aastakümneid edukalt toiminud seksuaalsete kuritarvituste varjamise süsteemidega.
Savisaar toob välja ka Mihkel Kärmase topeltstandardid. Ühest küljest keeldub Kärmas ka täna isiklikust hinnangust pildimaterjalile, kuna usaldab politsei, prokuratuuri ja nende spetsialistide selgitusi ning peab väidetavalt kõige olulisemaks laste kaitset.
Samas ei mäleta Savisaar, et Kärmas oleks laste kaitsest rääkinud siis, kui ta tegi loo president Arnold Rüütli lapselaste niinimetatud orgiatest presidendilossis. "Siis kasutas ta lapsi poliitiku ründamiseks ilma mingi kahetsusvarjuta," kirjutab Savisaar.
Ta juhib tähelepanu ka sellele, et Kärmasele tuli toeks ka ERRi eetikanõunik Tarmu Tammerk, kes õigustas igati oma maja otsust teema külmutada ja avaldas kahtlust, kas ka Postimehes lugu nüüd sellisel kujul ikka pidanuks ilmuma.
Savisaar rõhutab ka, et laste huvid minetasid Mihkelsoni leeri jaoks tähenduse niipea, kui ta sai aru, et karjäär on hävimas: "Teatud meediamajad ei kõhelnud minutitki, kas avaldada eranditult Mihkelsoni pooldavatest allikatest lähtunud infot, kus loobiti süüdimatult laste identifitseerimist võimaldavaid isikuandmeid. Mihkelsonile pidas kirgliku kaitsekõne koguni kapo peadirektori abikaasast psühhoterapeut!"
"Reformierakonna esimees, peaminister Kaja Kallas teatas, et ühtegi uurimist pole alustatud, sestap tuleb hoiduda ennatlikest järeldustest ja poliitilisest kättemaksuhimust. Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev kuulutas, et Marko on tubli mees ja võib nende meeskonnas ka väliskomisjoni esimehena kindlasti jätkata, kui ta seda vaid ise soovib," nendib Savisaar.
Savisaar leiab, et koalitsioonile justkui piisaks Mihkelsoni riigikogu lihtliikmeks degradeerimisest, et saaks öelda, et kuidagi on reageeritud. Samas on tema hinnangul väga raske ette kujutada, et selliste piltide tegija istub parlamendis isegi selle koosseisu lõpuni. Savisaar leiab, et Mihkelson koormab hetkel eelkõige oma parteid ja koalitsiooni, aga on ka jalapomm kogu riigikogu mainele. "Uuesti riigikokku kandideerimisest ja portfellisangast pole enam mõistagi juttugi," on Savisaar veendunud.
Savisaar leiab samuti, et Mihkelsonilt tuleks tagasi nõuda ka riiklikud autasud, nagu näiteks Eesti Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Kuigi see protseduur kahjustab ka Eesti riigi mainet, oleks tema hinnangul veel hullem teha nägu, et midagi pole juhtunud.
Toimetas Martin Vaher