Vikerraadio saates "Uudis+" andis ülevaate olukorrast Rootsis ajakirjanik Evelin Tamm, kelle hinnangul on jutud ohtlikest piirkondadest "väga suur liialdus" ja niinimetatud no-go tsoonidest, kuhu politsei ei söandavat siseneda, suisa "müüt". Rootsi majandus kasvab, riigis töötavad välismaa taustaga arstid ja õpetajad ning Stockholm on maailma üks kõige turvalisemaid linnu.
20. veebruaril äratas ETV vaatajate tähelepanu uudistesaate "Aktuaalne kaamera" lõik, kus Rootsis elav vabakutseline ajakirjanik Anu Kaupmees kirjeldas arenguid riigis üsna süngetes värvides. Otseintervjuu lõpetati ajapuudusele viidates väga järsku, mis tekitas paljudes inimestes tunde, et ERR ei soovinud levitada poliitiliselt ebakorrektset sõnumit.
Anu Kaupmehe sõnul on aastakümneid räägitud Rootsist kui turvalisest riigist, kuid nüüd räägitakse, et Rootsis tulistatakse tänaval inimesi surnuks, pillutakse granaate aknast sisse, vägistatakse naisi festivalide ajal. "Ja seda kõike on ju juhtunud. Need on ju faktid. [—] Kuritegevus Rootsis on viimastel aastatel suurenenud ja ka Rootsi politsei ise kinnitab seda," ütles Kaupmees ETV-le.
Kaupmees lisas, et Rootsi politsei on avaldanud nimekirja mitmekümnest linnajaost, kus valitseb täielik seadusetus, kus on ohtlik liikuda.
Samal õhtul, kui saatelõik Anu Kaupmehe intervjuuga eetrisse läks, leidis Stockholmi eeslinnas Rinkebys aset intsident, mille käigus ründasid noorukid politseinikke kividega ja põletasid maha autosid.
Politsei käitumist uuritakse, heitunud noorukeid lohutatakse
22. veebruaril tehti Vikerraadio saates "Uudis+" telefoniusutlus Rootsis elava vabakutselise ajakirjaniku ja poliitikaanalüütiku Evelin Tammega.
Rinkeby intsidendi kohta ütles Tamm, et "olukord on täiesti kontrolli all ja täna sellest enam ei räägita."
Tamme sõnul uuritakse politsei käitumist ja – mis väärib suuremat tähelepanu – kohalik kogukond on murelik ning arutletakse, kuidas ametkonnad saavad teha paremat koostööd, et anda heitunud noortele paremat tuge.
Saatejuhi küsimusele ohtlike piirkondade kohta, millest rääkis "Aktuaalses kaameras" ka Anu Kaupmees, vastas Evelin Tamm, et see on väga suur liialdus – ta ise elab ühe kõige ohtlikuma piirkonna kõrval ise sellest teadmata.
Tamm avaldas kahetsust, et see ohtlikke piirkondi käsitlev Rootsi politsei töödokument on meediasse lekitatud. The Safe City Index 2015 ütleb, et Stockholm on Euroopa kõige turvalisem linn ja maailmas turvalisuselt neljas. See näitab, et Stockholmi politsei on väga adekvaatne.
Rootsis ei ole turvalisusega probleeme
Küsimusele piirkondadest, kuhu politsei väidetavalt ei julge minna, vastas Evelin Tamm: "Jaa, loomulikult see on müüt!" Ka Rinkebys tegutses politsei kiiresti – intsident sai alguse kella 20 paiku õhtul ja kella 24-ks oli kõik juba rahulik.
Välismaa taustaga inimesi on Rootsis Tamme hinnangul vaid 15 protsendi ringis ja paljud neist on arstid ja õpetajad. Rootsis on toimunud hoogne majanduskasv, mis on lükanud riigi Euroopas esimeseks vastupidiselt sellele, mida võiks arvata. Statistika on täiesti stabiilne, ainus kuriteoliik, mis on kasvanud, on pettused. Immigrantide osa kuritegude toimepanemisel ei ole ülejäänud elanikkonnast kuidagi erinev.
"Saame tõdeda, et turvalisusega Rootsis probleeme ikkagi ei ole," võttis Vikerraadio saatejuht saatelõigu kokku.
Evelin Tamm on Eesti meedias, näiteks Müürilehes ja veebilehel Feministeerium, avaldanud artikleid feminismi ja natside-rassistide teemal.
Lisatud Nõmme TV video