Pilguheit Vao varjupaigataotlejate majutuskeskusse käesoleva aasta 6. märtsil. Foto: Scanpix

Saksamaa sõnutsi vajab Euroopa Liit ühist varjupaigasüsteemi ning läbivalt ühesuguseid elustandardeid tagamaks migrantide püsimine liikmesriikides, millest pole praegu jäänud piisavalt helde mulje.

Sotsiaaltoetuste taseme ja migrantide elutingimuste ühtlustamine "tuleb ära teha," teatas sel nädalavahetusel Saksa parlamendi spiiker Wolfgang Schäuble ning andis teada, et Brüsselil tuleb ehitada üles süsteem, mis tagab tulnukatele üleliiduliselt ühetaolised vastuvõtu ja teenuste standardid.

Vastasel korral ei hakka tööle Euroopa Komisjoni pagulaskvootide ehk kvoodipagulaste süsteem, "sest need, kes Poolasse elama saadetakse, tulevad lihtsalt Saksamaale," väitis Schäuble.

Schäuble manitses samas mitte olema arrogantsed idapoolsete liikmesriikide suhtes, sest "Poolal on meist erinevad kogemused ning nad lähenevad asjadele erinevalt."

"Meil tuleb seda respekteerida," manitses Schäuble, kelle kantslerist parteikaaslane Angela Merkel on korduvalt rõhutanud, et selliste riikide nagu Ungari ja Poola vastupanu massiimmigratsioonile kolmandast maailmast tuleb "ära võita", kuna see "on vastuolus Euroopa vaimuga."

Schäuble sõnutsi peab Kesk- ja Ida-Euroopa rahvaste vastu mõistmist üles näitama. Ka pärast Saksamaa taasühinemist ei hakanud valitsus ju "otsekohe saatma proportsionaalselt [pagulasi]" endisele Ida-Saksamaale, selgitas ta.

Sest sihile viib üksnes püsivus ning "loengut pidada ei tohi, kuulata on vaja!"

Euroopa rohelised kutsuvad külvama Baltikumi "külade kaupa" migrante