Nigel Farage on jäänud pildile sildiga "exit", millest sündis uudissõna Brexit. Foto: Scanpix

Suurbritannia valitsus on valmisolekus sõjaseisukorra väljakuulutamiseks "diilitu" ehk tõelise Brexiti puhul käesoleva aasta 29. märtsil.

Nõjatudes nn ettenägematute olukordade seadusele aastast 2004 (Civil Contingencies Act) uurivad võimud võimalusi kodanikuallumatuse peatamiseks pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust, ütles Sunday Timesile valitsusallikas.

Kõnealuse peaminister Tony Blairi päevil vastuvõetud seaduse alusel oleks valitsuse ministritel voli kehtestada komandanditunde, reisikeeldusid, konfiskeerida vara ja kasutada relvajõude, vahendab Sky News.

Allika kinnitusel on "ilma diilita [Brexiti] plaanimise üleüldine teema kodanikuallumatus ja kartus, et see toob kaasa surmajuhtumeid ja arstimite nappuse."

Ühe teise allika kinnitusel kasutavad planeerijad võimalikuks korralageduseks valmistumisel Islandi vulkaanipurske tuhapilvest tulenenud probleeme aastal 2010.

Allikas lisas: "Kuigi ilma diilita Brexitist tekkida võiva kaose mastaapi ei suuda miski jäljendada – sest see saab olema ligikaudu tuhat korda hullem kui vulkaanituha kriis –, on see kõige ligilähedasem näide Briti lähiajaloost, mis meil on."

Ta lisas: "Ainus asi, mis veel võrreldav oleks, on midagi suurema üleeuroopalise sõja sarnast."

Juba David Cameroni valitsuse päevist ei väsi establishment ja valitsus britte Brexiti potentsiaalselt katastroofiliste tagajärgedega hirmutamast. Saareriigi konservatiivsemas meedias on nähtust kirjeldatud kui "hirmuprojekti" – Project Fear.

Toimetas Urho Meister