Belgia sõdurid patrullimas Brüsseli tänavail, 23. november 2015. Foto: Emmanuel Dunand, AFP/Scanpix

Belgia peaminister Charles Michel ja Euroopa Liidu siseasjade volinik Dimitris Avramopoulos soovivad euroliidule Ameerika Ühendriikide Luure Keskagentuuri eeskujul ühtset luureagentuuri, et paremini kontrollida EL-i piire ning jagada operatiivselt infot terrorismiohust.

Intervjuus Prantsuse raadiojaamale RTL rõhutas peaminister Michel eriti vajadust kaitsta EL-i välispiiri ja ennetada terroriohtu. Tema arvates täidaks EL-i keskne luureorganisatsioon neid ülesandeid paremini kui olemasolev luurevõrgustik. Praegusel hetkel liigub Euroopa Liidu territooriumil enam kui kümme isikut, kes olid seotud Pariisi terrorirünnakutega.

"Euroopa LKA (Luure Keskagentuur), need on mu sõnad. Niisugune on vajadus, usun ma. Ja ma mõtlen nii Schengeni tsooni pärast, millega on seotud kaks olulist asja: Euroopa Liidu tugevam välispiir, mis täna ei toimi ja on reaalne teema. Ja teiseks, (vajadus) paremini jagada rohkem infot inimeste kohta, kes (Schengeni) tsoonis ringi liiguvad," rääkis peaminister Michel.

Esialgu ei paista idee Euroopa luureagentuurist eriti palju toetajaid leidvat. Prantsusmaa siseminister Bernard Cazeneuve on ettepaneku suhtes kõhklevalt häälestatud ja ka Saksamaa seisukoht on selgelt tõrjuv. "Me ei tohiks raisata oma energiat Euroopa Liidu Luureagentuuri peale," ütles Saksamaa siseminister Thomas de Maiziere. "Peame keskenduma infovahetuse tõhustamisele juba olemasolevate institutsioonide kaudu."