Foto: Bigstockphoto

Möödunud nädala neljapäeval otsustati Brüsselis, et tulevikus hakkab sularahamaksetele kehtima piirmäär 10 000 eurot. 

Otsus tehti Brüsseli sõnul rahapesu ja terrorismi paremaks tõkestamiseks. Ühtlasi on otsuses sätestatud, et liikmesriigid võivad kehtestada piirmäärast veel madalamad määrad, märgib Postimees. 

Keeld hakkab kehtima kolme aasta pärast ja sellega koos vaadatakse üle ka mitmed rahapesu ja terrorismiga seotud seadusepügalad. 

Keeld sisaldab ka teatud erandeid eraisikute puhul. Nii ei kehti sularahaarvelduse piirmäär tehingus oleva kahe eraisiku puhul, kellest kumbki ei tegele ostu-müügiesemega ametialaselt. 

Uued rahapesu ja terrorismi tõkestamise eeskirjad annavad finantsuurimisasutustele senisest suuremad õigused ja volitused oma töös. Lisaks tekib kohustusi ka ettevõtetele. Kui praegu peavad oma kliente kontrollima pangad ja kasiinod, siis edaspidi peavad oma kliente kontrollima ja kahtlastest tegevustest teatama luksuskaupade müüjad ja teatud summasid ületavate tehingute puhul ka krüptovarade vahendajad.

Ühtlasi luuakse asukohaga Frankfurdis Rahapesuvastane Amet (AMLA), mis hakkab koordineerima liikmesriikide rahapesu tõkestamisega tegelevaid asutusi. AMLA peaks hakkama tööle järgmise aasta keskel.

Toimetas Markus Järvi