Iraani presidendt Masoud Pezeshkian Foto: Scanpix

Euroopa Liit seisab reeglitepõhise maailmakorra ja inimõiguste eest. Liidu kõrge välisesindaja Josep Borell saatis oma asetäitja Enrique Mora Iraani presidendi Masoud Pezeshkiani ametisse vannutamise tseremooniale.

Euroopa Komisjoni otsus osaleda terrori toetamises süüdistatava Iraani presidendi ametisse pühitsemisel tekitab pahameelt nii inimõiguslaste kui Euroopa Parlamendi liberaalide ja konservatiivide seas, vahendab uudisteagentuur Iran International.   

Borellile saadetud kirjas süüdistab Euroopa Parlamendi ühe konservatiivse fraktsiooni Euroopa Konservatiivid ja Reformistid (ECR) Poola saadik Adam Bielan Euroopa komisjoni "Iraani režiimi legitimiseerimises". Euroopa Liit on kehtestanud Iraanile sanktsioonid, kuna see rikub inimõiguseid, toetab Venemaa sõda Ukrainas ja arendab tuumarelva.

"See otsus pole mitte ainult ekslik, vaid on otseselt nende väärtuste ja põhimõtete vastu, mida Euroopa Liit esindab," arvab Bielan Mora Iraani reisi kohta.

Pöördumisele kirjutasid alla mitmed Euroopa Parlamendi saadikud, kelle sõnul on Iraan Lähis-Ida vastuolude õhutaja, toetab Punase mere kaubalaevandusele sulgenud huthisid ja Pezeshkiani presidendiametisse astumisel osalemine on põhimõttelises vastuolus Euroopa Liidu rolliga ülemaailmses inimõiguste ning demokraatia kehtestamises. 

Borelli sõnul oli tegemist ainult "diplomaatilise taseme" osalusega, mitte režiimi poliitilise tunnustamisega.

Mora tseremoonial osalemise mõistis samuti hukka liberaalse Uuenev Euroopa fraktsiooni Hollandi saadik Bart Groothuis, kelle sõnul on  see "vastuvõetamatu". 

Saksamaa Roheliste esindaja Hannah Neuman avaldas sotsiaalmeedias Borelli tegevuse peale pahameelt ja osutas, et peatselt ametisse asuva Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Kaja Kallase ajal poliitika muutub, kuna tema seisukohad Iraani suhtes on jõulisemad.

Pezeshkiani ametisse vannutamisel suurem osa maailma riikide juhtidest ei osalenud. Kohal olid näiteks Araabia Ühendemiraatide välisminister Abdullah bin Zayed, Tadžikistani president Emomali Rahmon ja Armeenia peaminister Nikol Pashinyan. Hiina Rahvavabariik saatis tseremooniale madala tasemega delegatsiooni.  

Euroopa Komisjon, Euroopa Liidu liberaalsed valitsused ja Euroopa Parlamendi ühispartei saadikud mõistsid hukka Ungari Peaministri Viktor Orbáni kohtumised Venemaa presidendi Vladimir Putini, Hiina Rahvavabariigi Kommunistliku partei juhi Xi Jinpingi ja Ameerika Ühendriikide 45. presidendi Donald Trumpiga, mille eesmärgiks oli rahu sobitamine Ukrainas. Ungari valitsus on korduvalt kinnitanud, et Orbani ettevõtmine oli ainult Ungari enda diplomaatia ja mitte ühelgi kohtumisel ei esinenud peaminister Euroopa Liidu nimel.

Pezeshkian vannutati ametisse 30. juulil.

Toimetas Karol Kallas