Foto: Bigstockphoto

Europarlament ja liikmesriigid on teinud kokkuleppe, et sularahatehingud, mis ületavad 10 000 eurot, edaspidi keelatakse. 

Praegu on tegemist kabinettides toimunud kokkuleppega, mis tuleb veel ametlikult kinnitada. Sularahatehingute piiramise põhjuseks tuuakse rahapesuvastane võitlus, vahendab Der Spiegel.

Lisaks peavad luksuskaupade müüjad hakkama kontrollima oma klientide identiteeti ja teatama võimudele kahtlastest tehingutest. Sellega tahetakse muuta rahapesu teostamine keerulisemaks. 

Rangemad reeglid hakkavad kehtima muuhulgas ka juveelide, luksusautode, eralennukite ja jahtide müüjatele. Aastast 2029 tahetakse rangematele reeglitele allutada ka profijalgpalli klubid. Kõrgliiga klubidesse investeeritakse maailmas miljardeid ja ametnike arvates on see hea võimalus musta raha pesta. 

Lisaks sellele kehtestatakse rangem järelevalve rikastele, kellel on isiklikku vara rohkem kui 50 miljoni euro eest. Suurema jälgimise alla võetakse nende pangaülekanded ja krüptovaluutatehingud. 

Osad Europarlamendi liikmed on uue regulatsiooni osas kriitilised. „Võitlus rahapesu vastu ei tohiks asenduda võitlusega sularaha vastu," märkis Markus Ferber. Samuti peab ta meelevaldseks jalgpalliklubide suhtes kehtima hakkavaid reegleid. 

Uute regulatsioonide täitmist hakkavad jälgima liikmesriikide rahapesuvastased institutsioonid, keda hakkab koordineerima uus Euroopa rahapesuvastase võitluse amet.

Toimetas René Allik