Euroopa Liit valmistab ette senistest ühise elektrituru reeglitest loobumise kava ja andis liikmesriikidele vabad käed oma elektrihindade reguleerimiseks.
Euroopa Komisjon esitas 23. märtsil Euroopa Ülemkogule ettepanekud, kuidas oleks võimalik Euroopa Liidu liikmesriike tabanud kõrgeid elektri- ja muude energiaallikate hindu alandada, mida 24.–25. märtsil Brüsselis toimunud liikmesriikide juhtide kohtumisel ka arutati.
Liikmesriikide juhid kinnitasid pühendumist "Versailles' deklaratsioonile" ja lubasid jätkuvalt, et järk-järgult kaotatakse sõltuvus Venemaa gaasi-, nafta- ja söeimpordist. Euroopa Komisjon andis sõna, et käesoleva aasta mai lõpuks pannakse koostöös liikmesriikidega kokku "ulatuslik ja edasipüüdlik tegevuskava, milles võetakse arvesse riiklikke olusid ja liikmesriikide energiaallikate jaotust."
"Püsivalt kõrged energiahinnad avaldavad elanikkonnale ja ettevõtetele üha suuremat negatiivset mõju, mida Venemaa sõjaline agressioon Ukraina vastu veelgi süvendab," tõdeti Ülemkogu "tulemustes".
Esialgu nähakse tarbijate ja ettevõtete elektrikulude leevendamise meetmeid "lühikeses perspektiivis". Euroopa Komisjon võttis juba möödunud aasta 13. oktoobril vastu energiahindade tõusuga seotud mõjude leevendamise meetmepaketi, millega lubati toetada kodumajapidamiste sissetulekuid, liikmesriikidel abistada oma ettevõtjaid ja vähendada energiahindadelt lüpstavaid makse. Ülemkogu kutsus liikmesriike "parimal viisil" toetama kodumajapidamiste sissetulekuid, abistama oma ettevõtjaid ja vähendama energiamakse.
"Lühiajalised riiklikud meetmed hõlmavad erakorralist sissetulekutoetust kodumajapidamistele, riigiabi ettevõtjatele ja sihipäraseid maksuvähendusi," kirjutatakse Komisjoni elektri ja muude energiakandjate hindade vähendamise meetmete paketi seletuskirjas.
Ülemkogu tunnistab, et elektri hinnad on hirmus kõrged ja andis komisjonile ülesande säherdustele liialdustele lõpp teha. "Samuti palusid nad [Ülemkogu] Komisjonil esitada ettepanekud, milles käsitletakse tõhusalt ülemäära kõrgete elektrihindade probleemi…"
Samas edastas Ülemkogu üpris vastuolulise signaali: "Energiajulgeolek ja kliimaneutraalsus on võimalik saavutada ainult siis, kui EL toetub tugevale ja täielikult ühendatud elektrienergia siseturule ning hästi toimivale CO2-turule."
Ilmne vastuolu johtub sellest, et kui ühel pool on tegevuskava, "milles võetakse arvesse riiklikke olusid ja liikmesriikide energiaallikate jaotust" ja teisel pool loosung "EL toetub tugevale, täielikult ühendatud elektrienergia siseturule ning hästi toimivale CO2-turule", siis need lubadused omavahel mitte kuidagi ei sobitu.
Käesoleva uudise kirjutamise hetkel maksab elekter "ühisel elektriturul" Soomes alla 100 euro ja Eestis üle 200€ MWh.
Eesti rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus, millest johtuvalt ka kogu Kaja Kallase juhitud Reformi- ja Keskerakonna valitsus ajavad tänaseni elektri ning energiahindade "mõju leevendamise" meetmepaketiga avatud lihtsate inimeste elu pisutki lihtsamaks tegemise võimalustele sõrad vastu.
Toimetas Karol Kallas