Peale Donald Trumpi valimist Ameerika Ühendriikide presidendiks on Argentina presidendil Javier Mileil käinud külas Prantsusmaa riigijuht Emmanuel Macron ja Itaalia peaminister Giorgia Meloni. Itaalia ja Argentiina juhid lubasid hakata kaitsma sündimata laste õigust elule ja perekonda kui ühiskonna alust.
Macron viibis Buenos Aireses 17. novembril, kus üritas päev enne Brasiilia suurlinnas Rio de Janeiros toimuvat G20 kohtumist rääkida Mileid nõusse "rahvusvahelise üksmeelega". Kaks presidenti pidasid maha eraviisilise kohtumise. Kuna Macron on uusliberaal ja üks maailma esiärklejatest ning Milei ei ole, siis avalikkust kohtumise sisust ei teavitatud ja ajakirjanike küsimustele ei vastatud.
G20 kohtumisel alandati terve maailma ees Joe Bidenit, kesksel kohal troonis Hiina Rahvavabariigi kommunistlik diktaator Xi Jinping, osales Venemaa esindajana Sergei Lavrov, Volodõmõr Zelenskõid kohtumisele ei lubatud.
Brasiilia G20 motoks oli "õiglase maailma ja jätkusuutliku planeedi ehitamine". Lõppdokumendis ei lepitud kokku mitte midagi sisulist, räägiti "sotsiaalsest kaasamisest ning nälja ja vaesuse vähendamisest". Lisaks lubati korraldada "maailma haldamise institutsioonide reform ja tagada jätkusuutlik areng ning energiaüleminek".
Peale G20 kohtumist lendas Argentina pealinna Meloni, kes kohtus Milei ja tema lähimate kaastöötajatega 20. oktoobril. Võrreldes Macroni kohtumisega oli Meloni vastuvõtt ja seda saatev meediakajastus vägagi erinev.
Üksteisele lubati tihedat poliitilist ja majanduskoostööd ning võidelda organiseeritud kuritegevusega, lubati sõdida ka ärklemise ajuhaiguse ja sooideoloogiaga, seista terve mõistuse ja eraomandi eest ning hakata vastu sotsialistlikule "majanduslikule arulagedusele". Üheskoos hakatakse kaitsma "sündimata laste õigust elule ja perekonda kui ühiskonna keskpunkti". Itaalia peaminister lubas paigutada raha Argentiina majandusse.
Buenos Aires Herald juhib tähelepanu, et nii Macroni kui Meloni tervitamise tseremooniate ajal mängiti sõjaväemarssi Avenida de las Camelias, mida pidas üheks tunnusmeloodiaks Argentiina viimane sõjaväeline valitsus ja mille saatel kukutati 1976. aastal sotsialistist president Isabel Perón.
Kohtumise lõpuks kinkis Milei Melonile enda mootorsaega kujukese. Milei "mootorsae" riigireformid kujutavad kadu läänemaailma ühisparteile ja selle sotsialistlikule riigivalitsemise mudelile ning osutatud figuurist on saanud uue lähenemise sümbol.
Peale Donald Trumpi valimist Ameerika Ühendriikide presidendiks on Argentiina ja Milei kaal maailmapoliitikas järsult kasvanud, kuna Viktor Orbáni kõrval peetakse Mileid maailma riigijuhtidest Trumpi üheks lähedasemaks liitlaseks. Milei asutas 2023. aasta lõpus presidendiks saamise järel riigi vahelesegamise vähendamise ja ümbertegemise ministeeriumi, mida väidetavalt peavad eeskujuks Ameerika Ühendriikide ametisse asuva valitsuse tõhustamise ministeeriumi juhid Elon Musk ja Vivek Ramaswamy.
Argentiina on suuruselt maailma kaheksas riik, millel jagub tohutul hulgal loodusresursse, mille tööstuse võimekus on tänu haritud elanikkonnale määratu ja mida ei piira majandust ning inimeste heaolu hävitav roheüleminek. 19. sajandi lõpus oli Argentiina maailma üks rikkamaid riike, mida see sotsialistide pärast enam ei ole.
Toimetas Karol Kallas