2015. aastal marssisid mööda Euroopat musttuhandete migrantide kolonnid. Foto: AFP/Scanpix

Rahvusvahelise migratsiooniorganisatsiooni (IOM) andmetel on 2015. aastal Euroopasse saabunud migrantide arv ületanud miljoni. Eelmise aastaga võrreldes on saabujate hulk kasvanud neli korda. ÜRO pagulaste ülemvolinik nõuab aga sadade tuhandete "pagulaste" asustamist Euroopasse.

Suurem osa tänavu Eurooopasse saabunud migrantidest – rohkem kui 800 000 – on tulnud Türgi kaudu Kreekasse. Paljud neist on pärit Süüriast, Iraagist või Afganistanist. Esialgsetel andmetel on Süüria elanikke umbes 455 000 ja Iraagi elanikke rohkem kui 186 000, vahendab ERR-i uudisteportaal.

Samal ajal leiab ÜRO pagulaste ülemvolinik António Guterres, et Euroopasse tuleb asustada massiivses koguses migrante. "Süürlaste jaoks tuleb rajada massiivne ümberasustamisprogramm, aga ma ootaks pagulasi ka mujalt," teatas Guterres. "Ja kui ma ütlen massiivne, pean ma silmas sadu ja sadu tuhandeid inimesi, mitte vaid seda [arvu], millest seni on räägitud."

Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier on öelnud, et kui Poola, Ungari, Tšehhi ja teised Ida-Euroopa riigid vabatahtlikult immigratsiooniga ei nõustu, sunnib Euroopa Liit neid seda tegema.

Ungari juudi päritolu USA investor George Soros, keda autasustati 1998. aastal Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgiga, nõudis paari kuu eest Euroopa Liidult vähemalt miljoni põgeniku vastuvõtmist aastas ja samuti nende "õiglast" jaotamist liikmesriikide vahel.

"Esiteks, EL peab nähtavas tulevikus vastu võtma vähemalt miljon varjupaigataotlejat aastas. Ja et seda teha, peab ta koormat õiglaselt jagama," kirjutas Soros, milline peaks EL-i ühtne rändepoliitika hakatuseks välja nägema.