Postimehe arvamusliider 2019, Ivan Makarov. Foto: Objektiiv

Pärast seda, kui Facebook tõkestas Ivan Makarovi juurdepääsu tema kontole ning ei lubanud tal postitada, otsustas Makarov oma konto sotsiaalmeediavõrgus sulgeda. "Ma ei soovi ise jätkata võrgustikus, kus mind lülitatakse sisse-välja vastavalt nähtamatu tsensori soovile," tunnistab Makarov Objektiivile.

Nädala alguses kadus Objektiivi kolumnistil ja 2019. aasta Postimehe arvamusliidril Ivan Makarovil võimalus Facebooki postitada ning päevapealt vähenes mitu korda eelmistele postitustele reageerimiste arv. Makarovi hinnangul võis see olla tingitud sellest, et postituste nähtavust piirati Facebooki poolt.

"Mitte mingeid hoiatusi ega selgitusi ma ei saanud. Kasutasin Facebooki arvutist ja samast arvutist kasutas seda ka mu naine: tema sai oma kontol vabalt postitada, kuid mina mitte. Proovisime ühel ja samal ajal ühest ja samast arvutist," rääkis Makarov Objektiivile.

Peale Facebooki selliseid samme, kustutas Makarov oma konto. "Kuna ma ei taha minu kui kiirreageerija ja informatsiooni allikaga juba arvestama hakanud inimestele jätta vale muljet, et olen muutunud nende suhtes ükskõikseks, lihtsalt laisaks või isegi araks, kustutasin oma konto," põhjendas Makarov.

Meie sõna on vaba mitte siis, kui mingi tädi ütleb, vaid siis, kui me ise oleme vabad. Ja seda vabadust tuleb hoida, sest praegu veel lihtsalt blokeeritakse meie kontosid, varsti aga hakatakse juba prõmmima ukse peale.

Makarov pole teadlik, et ta oleks oma postitustes ja kommentaarides Facebooki reeglite vastu eksinud. "Aga loomulikult ei soovi ma ka ise jätkata võrgustikus, kus mind lülitatakse sisse-välja vastavalt nähtamatu tsensori soovile, sest olen sõltumatu inimene ja see pole esimene kord, kui minu mõtteid Eestis keelatakse."

"Saan aru, et Facebook on eraettevõte, mis käsutab oma omandit oma äranägemise järgi, mis on tema õigus, aga siiski arvan, et välismaine meediafirma ei tohiks teostada maailmavaatelist tsensuuri teise riigi territooriumil, kelle kodanike isiklikke andmeid kasutab ta oma äritegevuses nende inimeste vaadetele vaatamata," toonitas endine Postimehe arvamusliider.

"Uue informatsiooni märkamine, otsimine, selle operatiivne tõlkimine, toimetamine ja kommenteerimine võttis päris palju aega ja jõudu, ma tegin seda vabatahtlikuna, nii et pole halba heata – nüüd jääb perele ja iseendale rohkem aega," rääkis teenekas kirjamees endale omase irooniaga.

Kõigile sotsiaalmeedia sõpradele on Makarovil varuks vaid sooje sõnu. "Te olete fantastilised ja armsad inimesed!"

Sotsiaalmeedia kasvavas tsensuuris näeb kirjamees aga halbu endeid. "Meie sõna on vaba mitte siis, kui mingi tädi ütleb, vaid siis, kui me ise oleme vabad. Ja seda vabadust tuleb hoida, sest praegu veel lihtsalt blokeeritakse meie kontosid, varsti aga hakatakse juba prõmmima ukse peale. Seda on meie ajaloos juba olnud ja Eestis valmivad sõnavabadust kriminaliseerivad seadused kujutavad endast retsidiivi," hoiatas publitsist.

Makarovi Objektiivis avaldatud tekstid on kõigile vabalt kättesaadavad. Objektiiv jätkab tema kirjutiste avaldamist igal esmaspäeval.