20. august 2004: kirikuõpetaja Kaido Saak õnnistab Lihula kalmistule püstitatud vabadusvõitlejate mälestusmärki. Foto: Scanpix

2004. aasta 20. augustil Lihulasse püstitatud ja sama aasta 2. septembril valitsuse poolt röövitud vabadusvõitlejate mälestusmärgil ei ole mingeid natsisümboleid, nagu väidab Propastop, leiab Objektiivi faktikontroll.

21. augustil vahendas Postimees Kaitseliidu vabatahtlike blogiks nimetatud portaalis Propastop ilmunud artiklit, milles polemiseeriti Venemaa propagandaväidetega, nagu oleksid eestlased fašistid. Artikliga saaks üldiselt nõustuda, kui seal poleks lauset: "Lihula ausamba juhtumis kõrvaldas valitsus natsisümbolitega mälestusmärgi".

Propastop esitab Lihula monumendi kõrvaldamise näitena sellest, kuidas Eesti võimud fašismi-ilmingute vastu võitlevad.

Mainitud vabadusvõitlejate mälestusmärk, mille oli kalmistule püstitanud Lihula vallavalitsus eesotsas tollase vallavanema Tiit Madissoniga, kõrvaldati 2004. aasta 2. septembri õhtuhämaruses kiiruga, jõudu kasutades ja seadust rikkudes. Sisuliselt pani Juhan Partsi juhitud vabariigi valitsus politsei abil toime röövi, võttes enda valdusesse neile mitte kuuluva vallasasja. Surve selleks tuli kuuldavasti USA saatkonnast.

Lihula monumendi kui vabadusvõitlejate mälestusmärgi kujunduse osas võib olla eri meelt, ent selle riikliku mahavõtmise ja äraviimise näol on tegemist erakordselt häbiväärse sündmusega Eesti uuemas ajaloos. Formaalselt suveräänse Eesti riigi valitsus tõttas orjameelselt ellu viima suure liitlase soovitust, kasutades oma resoluutsuse näitamiseks politseilikku jõudu omaenda rahva (sammast kaitsma tulnud kohalike elanike) vastu.

Kui Lihula sammas oleks tõesti olnud ühemõtteliselt natsisammas, siis miks tellis politsei semiootikutelt analüüsi? Ekspertiisis leiti, et tegu on terviku stiliseeritud kujutisega, mille eesmärk on tähistada Eesti sõduri lahingulist vaprust võitluses Eesti eest ja bolševismi vastu, ning et ausambal kujutatud märgid ja tekst on allutatud rahvuslikule dominandile ega ülista kuidagi natsismi.

"Sammas pole küll natslik, kuid see ei tähenda, et see pole SS-lane. Sellel on loomulikult SS-lane," kirjutas Tartu Ülikooli semiootikaosakonna juhataja Peeter Torop (vt siit ja siit). "Waffen SSile viitab selles kõige otsesemalt mitte munder ja kiiver, vaid Eesti Vabadussõja risti südamiku motiiviga kraeembleem."

Samas on Toropi sõnul kõikvõimalik SS-sümboolika Lihula sambal summutatud: "Bareljeefil on küll rinnas rist, kuid haakristi pole. Peas on mehel universaalne Saksa armee kiiver, mille kuju pole aga kaugeltki põhjus seda kohe natsistlikuks tunnistada. Peaks ütlema, et monumendil on hoopis välja toodud tugev Eesti aspekt. Näiteks käisel on trikoloori kujutis ja Vabadussõja risti südamiku kujutisega kraeembleem."

Niisiis on selge – mälestusmärgil ei ole mingeid natsisümboleid, nagu väidab Propastop.

Võimalik, et Propastop ei süvenenud Lihula samba teemasse ja esitas eksliku faktiväite kogemata. Kahetsusväärne on see väide ikkagi, sest see tunnistab Lihula samba sisuliselt "natsisambaks" ning aitab kinnistada Kremli retoorikat eestlaste seas väidetavalt laialt levinud fašismi kohta – mida Propastopi artikkel oli mõeldud just kummutama.

Propastop.org kui globalistide propagandakanal

Kolumn: kas kaotada pea või süda ehk miks peaksid Eesti patrioodid fännama USA-d?