Florida kuberner Ron DeSantis. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Florida osariigi kuberner Ron DeSantis teatas, et kui mõni osariigi kohalik omavalitsus sunnib inimesi ennast Covid-19 vastu vaktsineerima, järgnevad sellele suured trahvid. Samuti lubas DeSantis võidelda Joe Bideni riikliku vaktsiinisunniga.

"Me seisame meie teenistuses olevate meeste ja naiste eest. Me kaitseme Florida töökohti. Me ei luba vallandada inimesi ettekäändel, et nad ei soovi ennast vaktsineerida," vahendab Florida Alachua maakonnas toimunud DeSantise pressikonverentsil räägitut LifeSiteNews.

Vabariiklasest kuberner teatas, et kui mõni maakond või linn kehtestab vastu Florida vakstiinisunni keeldu kohustusliku vaktsineerimiskorra, võivad sellele järgneda "miljonitesse dollaritesse" küündivad karistused.

"Kui mõni Florida osariigis tegutsev valitsusasutus seab vaktsineerimise töötamise tingimuseks, siis see rikub Florida seaduseid ja iga üksikut rikkumist karistatakse 5000 dollarilise trahviga," jätkas DeSantis.

"Kui vaadata näiteks mõnda kohta siin Alachua maakonnas, nagu näiteks Gainesville'i linna, siis minu hinnangul võib see tähendada miljoneid ja miljoneid dollareid," kinnitas ta. "Me kindlasti trahvime seaduse kohaselt [kohalikke omavalitsusi] kui inimeste vabadus hakatakse piirama."

Mais võeti Floridas vastu seadus S.B. 2006, mis keelas valitsusasutustel nõuda töötamiseks või teenuste osutamiseks Covid-19 vastu vaktsineerituse tõendit. Sama seadus annab kubernerile õiguse tühistada kohalike omavalitsuste erakorralised ettekirjutused ja keelab eraettevõtetel küsida klientidelt vaktsiinipassi. Kõnealune seadus siiski ei keela eraettevõtetel kohustada oma töötajaid ennast vaktsineerima. 

S.B. 2006 järele võib ettevõtteid, koole või avalikku üksust trahvida kuni 5000 dollariga, kui see nõuab Covid-19 staatuse kohta mingeid dokumente. 

Orange'i ja Leoni maakonna ning Gainesville'i linna kohalikud omavalitsused on kõnealusest seadusest hoolimata kehtestanud oma töötajatele karmi vaktsineerimissunni. Esmaspäeval kinnitasid nood omavalitsused, et vaatamata sadadele vaktsineerimiskohustuse vastu algatatud kohtuasjadele, nõuavad nad töötajatelt jätkuvalt enese vaktsineerimist.

Orange'i maakonna demokraadist meer Jerry Demings tunnistas, et vaktsineerimiskäsk võib suure tõenäosusega minna maksma "palju raha". 

Esmaspäevasel pressikonvernetsil kurjustas Desantis samuti Joe Bideni Covid-19 vastu vaktsineerimise käsuga, millega kohustati ilma eranditeta ennast ära vaktsineerima kõiki föderaalvalitsuse töötajaid, alltöövõtjaid ja Medicaidi ning Medicare'i rahasatatud meditsiiniasutuse töötajaid. 

Bideni käsk puudutab ümmarguselt sadat miljonit inimest. Vaktsiinikäsk seati föderaalvalitsuse poolt sisse ka rohkem kui saja töötajaga eraettevõtetele. Erafirmades on siiski võimalus asendada vaktsineerimine iganädalase testimisega. Vaktsineerimiskorra rikkujaid ähvardab iga üksiku rikkumise eest kuni 14 000 dollariline trahv.

DeSantise sõnul pole sellise kohustuse kehtestamine eraettevõtjatele kooskõlas põhiseadusega ja osutas, et eelneva üheksa kuu jooksul on jaanuaris ametisse asunud föderaalvalitsus lubanud, et vaktsineerimiskohustust ei kehtestata.

Kuberner osutas ka Bideni korralduse "räigelt silmatorkavatele eranditele", mille kohaselt ei pea ennast vaktsineerima postiteenistuse, Kongressi ja täidesaatvasse võimu mitte puutuvate föderaalvalitsuse asutuste töötajad. 

"Ma ei arva, et postiljone peaks sundima ennast vaktsineerima, kuid Biden arvab, et kõik on selleks kohustatud, kuid kui sa viid laiali posti, siis millegi pärast sellist sundi ei ole. Samas kui keegi töötab medõena erahaigla intensiivraviosakonnas, ta on aasta aega ravinud Covidi patiente ja ilmselt ka selle haiguse juba läbi põdenud, siis millegi pärast ta vallandatakse kui ta keeldub vaktsineerimiskohustusest," jätkas DeSantis. 

"Kas selline käsk on loogiline?  See ei ole. See on ainult poliitiline," rääkis ta.

DeSantse sõnul eirab vaktsineerimiskohustus ka loomuliku immuunsuse teadust. Ta osutas uuringutele, nagu näiteks ühele Iisraeli teadustööle, millest selgub, et Covid-19 läbipõdemisega saavutatud immuunsus on hulga tõhusam kui vaktsiinidega saavutatu.

"Iga vähegi usaldusväärsem uuring näitab alati, et [loomulik immuunsus] annab tõhusa kaitse ja see on reaalsus. Ma ei toeta mingil viisil vaktsineerimiskohustust. Kui keegi järgib teadust, siis ta tunnistab loomulikku immuunsust. Kuid selle asemel nad [Biden ja föderaalvalitsus] eiravad seda," jätkas kuberner.

"Minu arust on tegemist näitega, kus tegemist on rohkem valitsuse võimu näitamise, kui reageerimisega meditsiinilistele probleemidele."

DeSantis vandus, et Florida "astub Bideni [vaktsineerimis]sunnile vastu". Ta lubas, et Florida osariik teeb kõik selleks, et keegi ei peaks kaotama vaktsineerimiskohustuse pärast oma tööd. "Minu arust tähendab võitlus Bideni kohustusega tõsist võitlust põhiseadusliku riigikorra eest."

Florida peaprokurör Ashley Moody lubas eelmise nädala neljapäeval, et tema ametkond kasutab kõiki võimalusi ja vahendeid "sellise enneolematu võimuhaaramise peatamiseks".

Bideni vaktsiinisunni on üheselt hukka mõistnud pea kõik vabariiklastest osariikide – mida on üle 24 – kubernerid ja peaprokurörid ning lubanud selle vastu kohtusse minna. Üle Ameerika Ühendriikide on toimunud hulgaliselt suuri meeleavaldusi vaktsineerimiskohustuse vastu.

Toimetas Karol Kallas