Joe Biden lugemas ette vaktsineerimissunni avaldust 9.09.2021. Foto: Scanpix

Neljapäeva õhtul luges Joe Biden ette kõne, milles andis kohustusliku vaktsineerimise käsu rohkem kui sajale miljonile ameeriklasele, sealhulgas kümnetele miljonitele erasektori töötajatele. Tegemist on nii Bideni enda lubaduste tühistamise kui varasemate USA Ülemkohtu otsuste ja põhiseaduse vastase sunniga. 

Biden luges oma 9. septembril esitatud kõnes ette mitmed korraldused ja määrused, mille eesmärgiks on "suurendada üle Ameerika vaktsineeritud tööjõu hulka", vahendab LifeSiteNews.

Tegemist on enneolematu kohustusega ja Bideni varasemate lubaduste, et sundvaktsineerimist ei tule, tühistamisega. Vaktsineerimise kohustus langeb näiteks eraettevõtetele, kus töötab üle saja inimese.

Eraettevõtetes ametis olevatele inimestele on jäetud siiski teatud vabadus ning vaktsineerimisest pääseb siis kui teha nädalas korra Covid-19 test. 

Vaktsineerimiskohustus hakkab kehtima lähinädalatel ja selle eiramise eest võib ettevõtteid ning töötajaid trahvida kuni 14 000 dollariga ühe rikkumise kohta.

Saja töötajaga ja suuremates eraettevõtetes on Ameerika Ühendriikides ametis rohkem kui kaheksakümmend miljonit inimest.

"Siin ei ole tegemist vabaduse ega isiklike valikutega. Te peate kaitsma iseennast ja inimesi enda ümber," kiitis Biden vaktsineerimiskohustust.

Samuti luges Biden ette, et ta kirjutas alla korraldustele, millega kehtestatakse vaktsineerimissund kõigile föderaalvalitsuse ametlikele ja lepingulistele töötajatele. Nende korraldustega võetakse viidatud töötajatelt ära varasem võimalus hoiduda regulaarse testimise abil vaktsineerimisest. Föderaalvalitsuses töötab 2,1 miljonit inimest ja lepingulisi töötajaid on lisaks miljoneid. Kui föderaalvalitsuse töötajad ennast novembri lõpuks ei vaktsineeri, jäävad need oma tööst ilma.   

Samuti on ennast ära vaktsineerima sunnitud ligikaudu 17 miljonit tervishoiutöötajat, kes töötavad meditsiiniasutustes, mida rahastatakse Medicare ja Medicaidi (riikliku tervisekindlustuse programmid) poolt. Samuti peavad ennast "täielikult ära vaktsineerima" 300 000 lasteaiakasvatajat ja alushariduse õpetajat, kes osalevad valitsuse Head Start programmis (madala sissetulekuga peredest lastele suunatud riiklik alusharidusprogramm). 

"Kui sa tahad töötada föderaalvalitsuses ja teha meiega äri, vaktsineeri ennast. Kui sa tahad ajada äri föderaalvalitsusega, vaktsineeri ära oma tööjõud," ähvardas Biden.

"Kokku hõlmab minu vaktsineerimisplaan ligikaudu sadat miljonit ameeriklast, keda on tööealisest elanikkonnast kaks kolmandikku. Ma tahan rõhutada: me kaitseme vaktsineeritud töötajaid vaktsineerimata kaastööliste eest. Me vähendame Covid-19 levikut suurendades tööjõu hulka, kes on kõigis Ameerika ettevõtetes vaktsineeritud," jätkas ta.

Tänaseks on üleüldiselt teada, et vaktsineerimine ei päästa Covid-19sse nakatumisest, haigestumisest, haiglasse sattumisest ja surmast. Viimaste kuude jooksul on märkimisväärselt kasvanud USA-s, Iisraelis ja Ühendkuningriigis vaktsineeritud inimeste arv, kes on surnud Covid-19 juhuse kätte.

Möödunud aasta detsembris lubas Biden, et sundvaktsineerimist Ühendriikides ei tule. Sama kinnitas veel juulis Valge Maja kõneisik.

Vaktsineerimiskohustuse kehtestamise kõnes nõudis Biden osariikide kuberneridelt, et need sunniksid õpetajaid vaktsineerima ja kehtestaksid kõigile suurtele avalikele üritustele vaktsiinipassi nõude. 

"Täna ma kutsun üles kõigi osariikide kubernere nõudma vaktsineerimist kõigilt õpetajatelt ja koolipersonalilt," teatas Biden. Kui osariikide juhid tema vaktsineerimissunni nõudmiseid ei täida, lubas Biden sellised vastalised "kõrvaldada". "Kui mõni kuberner ei aita meid pandeemiale lõpu tegemise juures, siis ma kasutan kogu oma presidendi võimu selleks, et nad teelt eest ära koristada." 

USA valitsuse vaktsineermissund sattus koheselt ettevõtete omanike ja konservatiivsete poliitikute kriitika alla. Texase vabariiklasest kuberner Greg Abbott leiab, et Bideni käsk on "rünnak eraettevõtluse vastu".

Florida vabariiklased soovivad Bideni vaktsiinisunni tühistamiseks kutsuda kokku osariigi Seadusandliku kogu eriistungi. Föderaalvalitsuse töötajad, kes vaktsineerimissundi jõustama saadetakse, lubatakse koha peal arreteerida ja kohtu alla anda.

Bideni nõudmisega pole rahul ka näiteks populaarse konservatiivse meediakanali Daily Wire tegevjuht Jeremy Boreing, kes lubas, et nende ettevõttes ei "kehtestata Bideni põhiseaduse vastast ja türanlikku vaktsineerimiskohustust".

Avalikkuses spekuleeritakse, et USA valitsus kehtestas sellise vaktsiinisunni eesmärgiga juhtida tähelepanu eemale kohutavalt läbikukkumiselt, mida kujutab endast Afganistanist USA vägede väljaviimine ja Talebani relvastamine ning võimule aitamine.

Vaatamata sellele, et mõne vaktsiini tõhusus jääb alla viiekümne protsendi, alandas Biden korduvalt ameeriklasi, kes pole nõus ennast vaktsineerima. "Teie [vaktsineerimisest] keeldumine on läinud meile kalliks maksma". "Pisike vähemus ameeriklasi, keda toetab pisike vähemus ametiisikuid, ei lase meil keerata [Covid-19 lämmatamisel] uut lehekülge."

Erinevalt Eesti põhiseadusest, mis keelab otse inimeste peal sunniviisilise meditsiiniprotseduuride läbiviimise, USA põhiseaduses meditsiini ja ravitoiminguid ei mainita. Inimeste "põhiseadusega tagatud vabaduse keelduda soovimatutest meditsiinilistest protseduuridest" saab lugeda välja 5. ja 14. põhiseaduse parandusest. Sedasi on tõlgendanud põhiseadust USA Ülemkohus 1990. aastal langetatud otsuses asjas Cruzan v Missouri Terviseameti direktor (Cruzan v. Director, Missouri Department of Health).

Toimetas Karol Kallas