Saates "Fookuses" vaatlevad Varro Vooglaid ja Markus Järvi viimasel ajal avalikkuse ette paisatud poliitilisi manifeste. Eesti 200 manifestil ja IRL-i maailmavaateliste aluste täpsustusel on üks ühine nimetaja: aastakümneid ära trööbatud ja kompromiteeritud poliitiliste suundumuste pakendamine uude kinkepaberisse, mis ei suuda hetkekski peita nende kulunud üldilmet.
Saate alguses väljendavad autorid imestust selle üle, millise hiiglasliku meediakajastuse ja positiivse kommunikatsiooni osaliseks sai läinud nädalal poliitiline liikumine Eesti 200.
"See oli tõepoolest muljetavaldav, milline meediatsirkus tõmmati käima, et kogu sellele asjale võimalikult suurt positiivset kommunikatsiooni pakkuda. Mida iganes keegi arvab Eesti 200-liikumisest, siis vähemalt ühte asja peab ta tunnistama: neil on kas väga võimekas PR-meeskond või on tegemist liikumisega, mis on juba eelnevalt koordineeritult kasvanud välja toetusest, mida neile juba ette Eesti meediaringkonnad ja võimalik, et ka nii-öelda süvariigi ringkonnad," arvas Varro Vooglaid ning lisas, et tal ei tulegi meelde, millal ükski ühiskondlik initsiatiiv oleks viimasel ajal niivõrd palju positiivset kajastust saanud.
"Kui võrdleme seda sellega, milliseid reaktsioone on pidevalt tulnud EKRE suunal, kes on ju ka mitte kuigi ammu olnud Eesti poliitika uus tulija, siis kas me kujutame ette, et meedia oleks samasuguse entusiasmiga tervitanud EKRE poliitikasse tulekut," küsis Vooglaid ja jätkas, et see näitab, kuidas tegu on projektiga, mis on väga meelepärane Eesti võimu- ja meediaringkondadele.
Markus Järvi tuletas meelde, kuidas isegi Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar üllitas artikli põhjendades, miks ta toetab Eesti 200 algatust. "Ausalt öeldes neid üldsõnalisi põhimõtteid lugedes tuleb mul nõustuda Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvaldiga – ilmselt teavad paljud Objektiivi lugejad, et minu näol pole tegu just mitte Soonvaldi erilise fänniga –, kes tunnistab, et Eesti 200 eestvedajad said hakkama omaette kangelasteoga, kui võlusid 24 tunniks Eesti meedia muredega, millest on Eestis räägitud 1991. aastast alates," märkis Järvi.
Saates vaadeldakse lähemalt Eesti 200 manifesti sisu ja käsitletakse ka IRL-i ehk Isamaa maailmavaateliste aluste täpsustusi, mis annavad tunnistust küll kaunilt ritta seatud sõnadest, ent mille kinnituseks on väga vähe tegusid.
Vaadake lisa videost!