Objektiivi saates “Fookuses” vaatlevad Markus Järvi ja Varro Vooglaid Priit Dievese kohtuasja ajalugu ja selles saavutatud kompromissi sisu, mille kohaselt Järva-Jaani Gümnaasium tunnistas, et õpetajaga töölepingu lõpetamine arvamusartikli avaldamise pärast oli õigusvastane ning maksis ebaseadusliku vallandamise eest ka hüvitist. Sõna-, veendumuste- ja mõttevabaduse seisukohast on tegu põhimõttelise tähtsusega võiduga.

Eelmisel suvel lõpetas Järva-Jaani Gümnaasium Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liikme Priit Dievesega erakorraliselt töölepingu. Põhjuseks toodi Dievese poolt Õhtulehes avaldatud artikkel “Lastetud naised, laske oma ülikõrge latt alla!”, mis oli kooli esindajate hinnangul naiste suhtes alandav ja solvav ning ei kattunud Järva-Jaani Gümnaasiumis aktsepteeritavate tõekspidamistega.

Priit Dieves pöördus oma õiguste kaitseks töövaidluskomisjoni, ent komisjon talle õigust ei andnud. Töövaidluskomisjon nõustus hoopis kooli seisukohaga, et Dieves pidanuks oma arvamusartikli tööandjaga kooskõlastama.

Vooglaid ja Järvi toonitavad, et sellist kohustust ei tulenenud õpetajale ei seadusest, töölepingust ega ametijuhendist ning ta ka ei esindanud artiklis kooli seisukohti.

“Nõue, et õpetaja või mõni muu olulist positsiooni nautiv ametnik peaks oma kodanikuvabadusi piirama ja oma avalikke sõnavõtte ideoloogilise sunnismaisena tööandjaga kooskõlastama, on absurdne ja viib meid tagasi nõukogude aega,” arvab Markus Järvi.

Möödunud aasta septembrikuus jätkus aga vaidlus Pärnu maakohtus, kus käesoleva aasta juulis päädis protsess poolte vahelise kokkuleppega, milles Järva-Jaani Gümnaasium tunnistas, et töösuhte lõpetamine oli ebaseaduslik, nagu Dieves algusest peale väitis, nõustudes ühtlasi maksma Dievesele hüvitist.

Priit Dievese kohtuvaidlust rahastasid SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) ning Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE).

Varro Vooglaid mainib, et kvaliteetse õigusabi kättesaamatus tavakodanikule asetab väga olulise kohustuse konservatiivsetele organisatsioonidele nagu SAPTK ja EKRE, kes peavad üha kasvava ideoloogilise diktatuuri tingimustes olema valmis rahastama põhimõttelisi kohtuvaidlusi kodanike oluliste vabaduste ja õiguste kaitseks.

Vaadake lisa videost!