Markus Järvi ja Veiko Vihuri vaatlevad Objektiivi seekordses videosaates “Fookuses” mõnede kodumaiste nomenklatuursete tegelaste viimase aja väljaütlemisi, mille põhjal võib ühemõtteliselt järeldada, et laulva revolutsiooni aegsetest rahvuslikest väärtustest ja põhiseadusesse kirjutatud rahvusriigi ideaalist ollakse taganenud. Meie ees on ka täna küsimus: kas me tahame olla iseseisev riik?

Mõnede kõrgete Eesti poliitikute ja riigiametnike viimase aja väljaütlemised annavad tunnistust rahvusliku narratiivi asendumisest Euroopa koridorides levinud globalistliku ideoloogiaga. Seekordses “Fookuses” toovad Veiko Vihuri ja Markus Järvi esile markantsemaid väljaütlemisi ning kommenteerivad ametlikult kehtima pääsenud mõttelaadi.

Alustuseks meenutab Veiko Vihuri rahvuslike väärtuste taassündi 80-ndatel. “Toona oli valdav lootus, et Eesti saab vabaks ja me suudame üles ehitada iseseisva riigi. Märksõnad olid suveräänsus ja iseseisvus. Loomulikult sooviti liituda ka lääneriikide perega, ent kui me võrdleme lääneriikide toonast olukorda praegusega, siis võime öelda, et toona ei osanud keegi seda ette kujutada,” räägib Vihuri sellest, et meie silme all toimuv narratiivimuutus on muutnud täielikult arusaamist meie riigist.

Markus Järvi arvates peegeldab narratiivimuutus interrinde vaimu uuestisündi, seekord aga juba Eesti riigi enda ladvikus: “Kui me vaatame, kuidas räägivad meie poliitilised liidrid, alustades Ossinovskist, kes aastapäevad tagasi kuulutas rahvusriigi idee ohtlikuks düstoopiaks, siis saame aru, et on toimunud nihe, mille käigus on interrinde omaaegsetest kõnepunktidest saanud praegu valitseva ladviku kõnepunktid,” tõdeb Järvi.

Veiko Vihuri märgib, et omal ajal esindas internatsionalismi Interrinne, tänapäeval aga ollakse rahvusriigi ideaalist eemaldunud teistsuguse internatsionalismi rüppe. “Interrinne esindas nõukogude internatsionalismi, nüüd ollakse aga paljuski lääne, Ameerika ja Euroopa internatsionalismi esindajad Eestis,” ütleb Vihuri ja lisab, et nii nagu taasiseseisvumise päevil, võitleme ka tänapäeval vasakpoolse, marksistliku ja neomarksistliku ideoloogiaga.

“Eesti poliitiline eliit, need kes kujundavad meie riigi nägu, tunduvad olevat iseseisvusest väsinud. Iseseisvus on ära tüüdanud ja hoopis kasulikum on olla kellegi kohapealne asehaldur,” võtab Veiko Vihuri olukorra kokku.

Arutelu jätkub Euroopa liidu “bürokraatiatööstuse” teemal ning seejärel võetakse ette markantsemad rahvusriigi ideed alahindavad väljaütlemised.

Vaadake lisa videost!